Karsanit.pl

wszystko dla domu

Jak wybrać idealne meble kuchenne?

325_maxNowoczesne czy tradycyjne? Które drewno jest najbardziej trwałe? Na jakie kolory postawić? Między innymi przed takimi dylematami stoimy urządzając kuchnię. To przecież miejsce, w którym nie tylko przyrządzamy posiłki. To „serce domu”, w którym toczy się życie rodzinne i towarzyskie. Nie powinien więc dziwić fakt, że chcemy, aby meble kuchenne były nie tylko funkcjonalne, ale i piękne.

Od czego zacząć?

Ważne jest, aby w kuchni czuć się przede wszystkim dobrze. Nie podążajmy ślepo za trendami. Wybierzmy meble zgodne z naszymi gustami i upodobaniami. A więc – te tradycyjne czy może nowoczesne? W przypadku tych pierwszych królują meble w stylistyce rustykalnej, dworkowej, prowansalskiej i angielskiej. Ich charakterystyczną cechą są jasne kolory i fronty z tzw. patyną. W stylu nowoczesnym może nas ponieść wyobraźnia – zarówno pod względem kolorów, jak i wzorów. Fronty natomiast najczęściej wykonane z egzotycznych gatunków drewna, laminowane na wysoki połysk lub przeszklone. Przed ostatecznym wyborem musimy też zastanowić się, czy chcemy kupić szafki robione na wymiar czy postawić na gotowe zestawy. Te drugie znajdziemy zarówno w sklepach stacjonarnych, jak i internetowych. Ciekawe propozycje dostępne są na przykład w sklepie Mirat.pl. Wśród licznych propozycji znajdziemy między innymi właśnie gotowe zestawy mebli kuchennych Mirat.

Drewno w kuchennym zakątku?

To, z jakiego drewna wykonane zostaną meble kuchenne, będzie decydować o ich wytrzymałości, funkcjonalności oraz… charakterze. Do ich produkcji najczęściej wykorzystuje się dąb, buk, czereśnię, olchę czy jesion. Oczywiście można postawić na rozwiązania nieco tańsze, ale drewniane meble kuchenne są ponadczasowe i pasują do każdego wnętrza. Do tego możemy być pewni, że to inwestycja na długie lata – są one bowiem bardzo trwałe i wytrzymałe. Przypadną do gustu zarówno miłośnikom nowoczesności, jak i klasyki.

Jakie blaty?

Wybierając meble kuchenne musimy pamiętać o odpornym blacie. Jest on przecież „skazany” na siekanie, krojenie i gorące powierzchnie garnków czy patelni. To najbardziej eksploatowana część naszej kuchni. Wybór jest ogromny – laminowane blaty z wiórów drewnianych, papieru, żywic syntetycznych, blaty z mieszanek minerałów tzw. naturalnych żywic epoksydowo-akrylowych, czy nawet z kamienia, granitu, marmuru lub trawertynu. Można też postawić na blaty drewniane wykonywane najczęściej z drzew liściastych, klejone i impregnowane lub stalowe i szklane. Decydując się na materiał, z którego zostanie wykonany, zwróćmy uwagę czy łatwo się go czyści, a także czy będzie odporny na zabrudzenia i produkty czyszczące. Oczywiście cena rośnie proporcjonalnie do jakości i trwałości materiału.

Co z frontami?

O ostatecznym efekcie wizualnym naszej kuchni zdecydują przede wszystkim fronty. Do wyboru mamy głównie trzy rodzaje. Od lat prym wiodą fronty z płyty MDF powlekane farbą lub foliowane na gorąco. Nieco bardziej trwałe – ale i zarazem droższe – będą fronty typowo drewniane. Wykonuje się je z litego drewna lub z płyty meblowej. Do tego są fornirowane i barwione na dowolny kolor. Do ich produkcji stosuje się dąb, olchę, buk, sosnę, brzozę, ale i gatunki egzotyczne. Zwolennicy nowoczesnych rozwiązań z kolei stawiają na fronty szklane – najczęściej spotykamy je w przypadku górnych szafek, choć niektórzy idą o krok dalej i urządzają kuchnię całą ze szkła. Najczęściej jest ono matowe, oprawione w w aluminiową ramę. 
Na zakończenie, pamiętajmy aby nasza kuchnia odpowiadała przede wszystkim naszym potrzebom. Przeanalizujmy, czego oczekujemy od „serca domu” i dopiero po dokładnym przemyśleniu, dokonajmy świadomego wyboru.

Dodaj komentarz