Karsanit.pl

wszystko dla domu

Praktyczne i komfortowe rozwiązanie na pozyskanie ciepłej wody w sezonie letnim

house-456513_640

Każdy z nas z pewnością przyzna, że dom jednorodzinny zdecydowanie góruje nad mieszkaniem w bloku. Swoboda, komfort i niezależność to tylko niektóre z korzyści jakie daje nam własny budynek. Jako jego mieszkańcy, mamy dostęp do ogrodu oraz możliwość wybudowania garażu. Już w fazie projektu warto zwrócić uwagę na rozwiązania, które w dużym stopniu ułatwiają codzienne funkcjonowanie. Zaplanowanie wszystkich instalacji to zadanie bardziej odpowiedzialne niż mogłoby się w pierwszej chwili wydawać, dlatego czasem warto skonsultować się ze specjalistą. Z pewnością będzie on pamiętał o wszystkich istotnych kwestiach, takich jak możliwość komfortowego pozyskiwania ciepłej wody w sezonie letnim.

Pozyskiwanie ciepłej wody użytkowej

Ciepła woda to warunek konieczny aby mieszkańcy budynku mogli z niego w pełni korzystać. Proces jej uzyskiwania różni się nieco w zależności od panującego sezonu. Podgrzewanie wody w okresie grzewczym odbywa się zazwyczaj przy użyciu kotła centralnego ogrzewania. Stosowane tu najbardziej popularne kotły to te dwufunkcyjne, które jednocześnie ogrzewają dom i dostarczają ciepłą wodę. Przy dużym jednoczesnym poborze wody stosowane są natomiast kotły jednofunkcyjne z zasobnikiem o dużej pojemności. W budynkach, w których nie ma gazu lub kotła zasilanego na olej opałowy, montuje się zasobniki z wbudowaną grzałką elektryczną, która pozwala na podgrzewanie wody w sezonie letnim, gdy nie pracuje np. kocioł węglowy.

Zalety kotłów kondensacyjnych

Podczas wyboru kotła grzewczego, warto zwracać uwagę na generowane przez niego koszty. Dobrym rozwiązaniem będzie wybór kotła kondensacyjnego. W odróżnieniu od standardowego kotła grzewczego do wytwarzania takiej samej ilości ciepła kocioł kondensacyjny zużywa o wiele mniej paliwa. Przyczyna takiego stanu rzeczy jest zastosowanie technologii kondensacji pary wodnej. Istotna jest również emisja spalin. W przypadku konwencjonalnych kotłów,  spaliny, których temperatura wynosi nawet do 100°C, ulatują przez komin na zewnątrz domu. Kotły kondensacyjne z kolei, najpierw schładzają spaliny do temperatury około 35°C. Sprawia to, że zostaje uwolnione ciepło zawarte w parze wodnej, występującej w spalinach. Ciepło to jest następnie przekazywane wodzie kotłowej. Uzyskujemy więc dodatkową ilość energii, co przekłada się na niższe koszty ogrzewania. Jeszcze większe możliwości, związane z działaniem ekonomicznym, oferują nam kotły Buderus. Dają nam one możliwość sterowania kotłem według temperatury zewnętrznej, co przekłada się na obniżenie i optymalizację kosztów ogrzewania.

O czym warto pamiętać

Wybierając kocioł, należy określić również czy charakteryzują go takie czynniki jak w przypadku kotłów Buderus, a więc niska emisja dźwięku, łatwy i wygodny montaż czy niewielki pobór mocy elektrycznej w stanie gotowości. Korzystną funkcją będzie autodiagnostyka, pozwalająca na łatwe zdiagnozowanie usterek, która jednocześnie zapewnia wysokie bezpieczeństwo użytkowania. Podczas zakupu warto więc zapoznać się z treścią ulotki od producenta lub zaciągnąć poradę od osoby kompetentnej.

Kocioł kondensacyjny to doskonałe urządzenie, umożliwiające pozyskanie ciepłej wody w sezonie letnim. Dzięki niemu będziemy działać ekonomicznie, a niska emisja spalin do powietrza przyczyni się również do koniecznej w dzisiejszych czasach ochrony środowiska.

Dodaj komentarz