Karsanit.pl

wszystko dla domu

W jakich okolicznościach warto zainstalować kocioł parowy?

heating-949081_640Ogrzewanie, parowe silniki tłokowe i turbiny to najbardziej powszechne zastosowanie dla kotłów parowych. Obecnie na rynku można spotkać szeroki asortyment tego typu produktów, a najlepsi producenci oferują nowoczesne, komfortowe w użytkowaniu i ekonomiczne urządzenia.

Czym jest kocioł parowy?

Kotłem parowym określa się urządzenie, w którym ogrzewana woda, pod wpływem ciepła doprowadzonego z zewnątrz, zamienia się w parę wodną. Ta z kolei charakteryzuje się ciśnieniem wyższym od atmosferycznego. To pozwala na wykorzystywanie jej do napędu parowych silników tłokowych i turbin oraz do ogrzewania. Na budowę kotła parowego składają się: parownik, palenisko, przegrzewacz pary, podgrzewacz wody i powietrza, armatura, osprzęt, urządzenia wytwarzające ciąg, narzędzia do oczyszczania wody oraz konstrukcja nośna. Zdarza się, że nie wszystkie wymienione podzespoły stosuje się w kotłach parowych, można jednak założyć, że to bazowe, najczęściej występujące elementy.

– Wyróżnia się co najmniej kilka typów kotłów parowych. Dla przykładu w ofercie Carbotherm klienci mają możliwość wybierać pomiędzy kotłami parowymi z rusztem stałym, z paleniskiem retortowym oraz z rusztem taśmowym. – dodaje specjalista firmy zajmującej się produkcją wysokiej jakości przyjaznych środowisku kotłów.

Zastosowanie

Kotły z ręcznym zasypem paliwa przeznacza się do zasilania C.O. oraz C.W.U. zarówno w budynkach mieszkalnych, jak i obiektach szklarniowych, handlowych lub użytku publicznego. Kotły są opalane węglem kamiennym spalanym w ruszcie stałym, wsypywanym przez drzwiczki zasypowe. Dla uzyskania wysokiej sprawności kotła, spaliny z komory przechodzą przez dwa ciągi płomieniówek oddając zawarte w nich ciepło wodzie.

Dodatkowo w nowoczesnej gospodarce elektrociepłowniczej wykorzystuje się duże wytwornice pary, w których są spalane surowce kopalne, takie jak węgiel kamienny i brunatny. Powstaje w nich do 3600 ton pary na godzinę o ciśnieniu osiągającym wartość 300 bar i temperaturę do 620 stopni Celsjusza. Duże kotły są wyjątkowo chętnie stosowane w przemyśle.

Nowoczesne kotły – oszczędne i wygodne rozwiązanie

Wysokoefektywna technika górnego spalania gwarantuje wyższe wykorzystanie energii pochodzącej z paliwa, co generuje określone oszczędności. Nowoczesne kotły parowe są przyjazne środowisku. Wraz z mniejszym zużyciem paliwa, generują niższe ilości popiołu i emitowanych do atmosfery zanieczyszczeń. Proces ten ma miejsce szczególnie w kotłach wyposażonych w paleniska retortowe i ruszty taśmowe, do którego jest podawane paliwo ze zbiornika. To również duża wygoda dla użytkowników – dzięki tym rozwiązaniom ładowanie odbywa się co kilka dni. Kotły sterowane są za pomocą oprogramowanego sterownika elektronicznego.

Podsumowując kotły parowe to jedno z rozwiązań cieszących się zainteresowaniem zarówno w przemyśle jak i w budownictwie prywatnym. Nowoczesne urządzenia działają nie tylko efektywnie, ale też bardziej ekonomiczne i w trosce o środowisko.

Dodaj komentarz