Odpowiednio wybrane drzwi do stylu, w jakim zaaranżowane jest pomieszczenie to trudne wyzwanie. Związane to jest z doborem ich rodzaju, kolorem i faktem, że to wybór na wiele długich lat. Na rynku coraz bardziej popularne stają się drzwi przylgowe i bez przylgowe. Które wybrać? Jakie są najlepsze marki drzwi wewnętrznych na rynku? Gdzie takie drzwi pasują i jak wygląda ich produkcja?
Drzwi wewnętrzne bezprzylgowe
Drzwi bezprzylgowe to takie, w których zawiasy są schowane i są niewidoczne po ich zamknięciu. Sprawia to, że ich krawędź jest w pełni gładka. Wybór takiego rozwiązania pozwala użytkownikowi na połączenie drzwi z ościeżnicą. Taki zabieg powoduje, że krawędź skrzydła staje się bardziej masywna. Bezprzylgowe drzwi powiększają optycznie przestrzeń podłogi. To idealny wybór dla wnętrz zaaranżowanych w stylu nowoczesnym, industrialnym, a także minimalistycznym. Coraz więcej osób decyduje się na aranżację własnego mieszkania w wyżej wymienionych stylach, co wpływa na rosnącą popularność tego rodzaju mebla.
Drzwi wewnętrzne przylgowe
Drzwi przylgowe różnią się od tych bezprzylgowych głównie wyróżniającym się wykończeniem krawędzi skrzydła ze wcięciem, zachodzącym na ościeżnicę. Te drzwi są klasyczne i dosyć popularne na polskim rynku. Starannie potrafią ukryć zamek. Niektóre posiadają regulację zawiasów. To idealny wybór dla osób, które cenią sobie tradycyjny i klasyczny styl wykończenia wnętrza. Drzwi, dzięki wyraźnie zaznaczonym krawędziom sprawiają wrażenie lżejszych i przyjemniejszych dla oka.
Rodzaje drzwi wewnętrznych bezprzylgowe i przylgowe. Które wybrać?
Różnica między tymi rodzajami drzwi jest niewielka. Niewielkie detale przesądzają o wyborze pomiędzy drzwiami przylgowymi i bezprzylgowymi. Drzwi przylgowe posiadają przylgę zasłaniającą zamek, co dla niektórych osób jest istotne. Ponadto zawiasy są na widoku, dzięki czemu lepiej się sprawdzą w tradycyjnych wnętrzach. Jeżeli mowa o wyglądzie i estetyce, to należy podkreślić, że drzwi przylgowe idealnie się wpasują w pomieszczenia urządzone w stylu klasycznym czy retro. Bezprzylgowe drzwi nie posiadają przylgi. To skrzydło, które tworzy z ościeżnicą jedną całość. Dużą zaletą wyboru tego rodzaju drzwi jest fakt, że zawiasy do drzwi są niewidoczne po zamknięciu. Natomiast główna wada drzwi bezprzylgowych to utrudniony dostęp i regulacja zawiasów. Montaż musi zostać przeprowadzony w dokładny i precyzyjny sposób przez wykwalifikowanego fachowca. Proces ten wymaga dużego doświadczenia i poświęcenia czasu. Błędnie zainstalowane drzwi spowodują powstanie szczeliny między ościeżnicą i skrzydłem drzwi, co będzie wyglądało nieestetycznie. Wielu architektów wnętrz ceni sobie drzwi bezfelcowe. Są one droższe od tych przylgowych i nie są aż tak popularne. Cena uzależniona jest od wyższych kosztów za zawiasy. Takie drzwi świetnie się sprawdzą w pomieszczeniach wykończonych w stylu nowoczesnym i minimalistycznym, gdzie meble wyglądają prosto i oszczędnie.
Najlepsze marki na rynku drzwi wewnętrznych
Przy wyborze drzwi wewnętrznych do nowego mieszkania lub domu nie warto oszczędzać. Przede wszystkim trzeba postawić na producenta, który jest renomowany i wyróżnia się na rynku wieloma dobrymi opiniami. Dobre drzwi to nie tylko estetyka, ale i bezpieczeństwo mieszkańców. Na różnych stronach i forach internetowych można znaleźć opinie użytkowników, którzy zaopatrywali się u różnych producentów. Warto również popytać członków rodziny. Firma Pol-Skone to aktualnie jeden z najpopularniejszych producentów, którzy zaopatrują sklepy w drzwi drewniane. Ponadto wiele dobrych opinii uzyskuje firma DRE. Zajmuje się ona produkcją drzwi z wielu różnorodnych materiałów i komponentów. Jeżeli klient poszukuje stylowego wykończenia wnętrza, to powinien skorzystać z czołowego producenta drzwi, jakim jest firma Voster, która cieszy się wieloma bardzo dobrymi opiniami. Przedsiębiorstwo stawia na dobry materiał i precyzyjne wykończenie. Również bardzo popularne na rynku są firmy Porta i Vivento, które zajmują się produkcją drzwi w stylu klasycznym i unikalnym, a także loftowym, przestronnym i nowoczesnym. Producent drzwi Vox posiada w swoim asortymencie różne modele drzwi przeznaczone do nowoczesnych apartamentów i mieszkań na wynajem.
Gdzie pasują drzwi wewnętrzne?
Podstawowym założeniem, którym każdy powinien się kierować, jest fakt, że drzwi muszą pasować do stylu wnętrza. Jedną z metod jest ich dopasowanie do wystroju w taki sposób, aby dla innych osób były niezauważalne. Innym sposobem jest wybór drzwi w stylu wnętrza, ale z charakterystycznym sznytem, który będzie dodawał ciekawego wyglądu. Są to dwie najprostsze i najczęstsze metody stosowane przez osoby wykańczające wnętrza na własną rękę. Drzwi przede wszystkim muszą pasować do własnych potrzeb i gustu. Należy również zaznaczyć, że drzwi i łączą i dzielą pomieszczenia, a oprócz tego wykańczają wnętrze i pełnią funkcję dekoracyjną. Wiele osób decyduje się na wybór drzwi z szybkami, w różne i ciekawe wzory oraz kolory. Wybór drzwi jest uzależniony również od pomieszczenia, w którym będą zainstalowane. Niektóre osoby decydują się na zamontowanie lustra na drzwiach czy pomalowanie ich farbą magnetyczną, która może zamienić drzwi w tablicę na magnesy czy zdjęcia. Najbardziej praktycznym dodatkiem, szczególnie w łazience jest zamocowanie wieszaka na ręczniki lub ubrania.
Jak wygląda produkcja drzwi wewnętrznych?
Oczywiście drzwi drewniane mogę zostać stworzone całkowicie z litego drewna. Praktycznie wygląda to tak, że jest to nieopłacalne i niepraktyczne rozwiązanie i mało firm się decyduje na taki krok. Drewno pracuje przez cały czas i ulega pęcznieniu i kurczeniu się, ponieważ działa na nią wilgoć. Brak specjalnego systemu, który ma za zadanie minimalizować tę pracę, może spowodować zniekształcenia lub uszkodzenie mechanizmu otwierającego czy zamykającego drzwi. Po wszelkich przymiarkach i obmiarach otworów w drzwiach następuje rozpoczęcie się procesu produkcyjnego. Pierwszym krokiem jest wybranie odpowiednich materiałów. Następnie lite drewno idzie na linię produkcyjną, gdzie trafia do odpowiednich maszyn. Urządzenia wycinają z wymierzonego drewna lamele z systemem pióro-wpust, a także resztę elementów konstrukcyjnych drzwi i ościeżnic. Kolejnym krokiem jest połączenie lamel ze sobą i doklejenie kantówek. Przedostatnim krokiem jest stworzenie potrzebnych otworów na przygotowanej powierzchni skrzydła z lameli, a następnie przyklejane są obłóg i sklejka. Ostatnim krokiem jest oszlifowanie, oczyszczenie i zabezpieczenie powierzchni drzwi. Mogą one być olejowane czy lakierowane w wybranym kolorze.