Folie budowlane są powszechnie stosowane podczas prac budowlanych, remontowych i wykończeniowych, choć można z nich korzystać także poza placem budowy. W sklepach dostępnych jest kilka podstawowych rodzajów folii – dowiedz się, w jakich sytuacjach sprawdzą się najlepiej.
Folie pełnią przede wszystkim funkcje ochronne i zabezpieczające. Zdecydowanie najczęściej stosowaną jest folia malarska, przy pomocy której możesz ochronić meble, podłogę czy inne sprzęty przed zabrudzeniem farbą podczas malowania, lecz planując bardziej zaawansowane prace, warto przyjrzeć się jej budowlanym odpowiednikom.
Podstawowe rodzaje folii budowlanych
Folie budowlane, wykonywane przede wszystkim z polietylenu, zazwyczaj dostępne są w wersji transparentnej lub w czarnym, nieprzepuszczającym światła kolorze. Folie budowlane możemy podzielić na izolujące i ochronne – pierwsze z nich są pomocne w odseparowaniu danej przestrzeni lub powierzchni, natomiast drugie przydadzą się do zabezpieczenia ich przed zabrudzeniami, cieczami czy kurzem.
W ofercie sklepów budowlanych możesz też znaleźć specjalne izolacyjne folie pęcherzykowe lub bąbelkowe, które spełniają podwójną rolę – zarówno ochraniają, jak i osłaniają wybrane elementy.
Folie uniwersalne i płachty budowlano-remontowe
Po folię uniwersalną możesz z powodzeniem sięgnąć podczas wszelkich prac remontowych lub wykończeniowych. Tego rodzaju folią możesz zabezpieczyć podłogę, powiesić ją w oknie lub przy wejściu do danego pomieszczenia, jak również pokryć nią meble. Folię uniwersalną warto mieć w zanadrzu planując jakiekolwiek prace mogące powodować zapylenie oraz wiążące się z koniecznością korzystania z farb, klejów i zapraw.
Bardzo popularne są także płachty budowlano-remontowe. Zwykle mają znacznie większe rozmiary, dzięki czemu świetnie nadają się do zabezpieczania maszyn, elewacji i materiałów budowlanych. Płachty budowlano-remontowe są z reguły bardzo elastyczne i trwałe, w związku z czym dobrze chronią przed deszczem, śniegiem czy wilgocią.
Na rynku dostępne są też gotowe zestawy do zabezpieczania powierzchni, składające się z folii budowlanej oraz specjalnych taśm i samoprzylepnych zamków. Doskonale sprawdzają się zwłaszcza zawieszone w otworach drzwiowych, gdzie izolują pomieszczenie przed pyłem i kurzem, a jednocześnie zapewniają wygodne przejście. Decydując się na takie rozwiązanie możesz bez obaw zrobić remont w jednym pomieszczeniu bez konieczności wyprowadzki.
Folie budowlane poza placem budowy
Mimo że folie budowlane są wykorzystywane głównie podczas remontów i wykańczania wnętrz, możesz po nie sięgać również w wielu innych sytuacjach. Folia budowlana może posłużyć przykładowo do zabezpieczenia nieużywanych sprzętów, przechowywanych między innymi na strychu czy w garażu, by ochronić je przed kurzem oraz wilgocią.
Zalety folii budowlanej docenią także miłośnicy prac kreatywnych – za jej pomocą możesz zabezpieczyć stół, blat czy podłogę przed zabrudzeniem klejem, farbą lub sprayem. Folię możesz też wykorzystać planując renowację mebli na zewnątrz domu i ochronić nią trawę, taras lub chodnik.
Folia budowlana może ci się przydać również do tworzenia oczek wodnych bądź wykładania donic. W takich przypadkach szczególnie polecana będzie mocna i trwała czarna folia budowlana, która zapewni dobre zabezpieczenie przed przenikaniem wody.