Karsanit.pl

wszystko dla domu

Ćma bukszpanowa. Jak z nią walczyć?

Kilka lat temu w Polsce pojawił się szkodnik, który atakuje bukszpan. Ćma bukszpanowa, bo niej mowa, doprowadziła do wyniszczenia wielu roślin. Niektórzy całkowicie zrezygnowali z jej uprawy, inni stosują środki na ćmę bukszpanową, mając nadzieję na jej uratowanie. Jak skutecznie walczyć z tym szkodnikiem?

Ćma bukszpanowa — co to jest i jak wygląda?

Ćma bukszpanowa, Cydalima perspectalis, to motyl nocny. Przywędrowała do Polski kilka lat temu, w 2012 roku aż ze wschodu, a dokładnie z Azji z rejonów Chin, Korei, Tajwanu, Indii, a także wschodniej Rosji. Za jej inwazję najprawdopodobniej odpowiada import bukszpanów.

Obecnie ćma występuje zarówno w ogrodach, jak i parkach. Żeruje na krzewach bukszpanu, stanowiąc dla nich poważne zagrożenie. Niezwalczane potrafią nawet w kilka tygodni ogołocić roślinę z liści i pędów. To z kolei prowadzi do zamierania bukszpanu, a tym samym całkowitego zniszczenia rośliny.

Warto dodać, że na buszkapanach zerują tylko i wyłącznie gąsienice. Natomiast rola dorosłych osobników ogranicza się do rozmnażania się, a także szukania kolejnych roślin. Zazwyczaj są one niezauważalne na roślinach, ponieważ są aktywne w nocy. Występują w kolorze białym i brązowym, a rozpiętość ich skrzydeł wynosi 4 cm.

Z kolei gąsienice są koloru zielonego z charakterystycznymi, brązowymi paskami. Wylęgają się z jaj, które dorosłe osobniki składają na spodniej stronie liści rośliny. Gąsienice żywią się młodymi pędami krzewu i liśćmi. Co więcej, występują o każdej porze roku. Im jest im więcej, tym większe sieje spustoszenie, doprowadzając nawet do zamierania rośliny.

Ćma bukszpanowa — jak z nią walczyć?

Jeżeli podejrzewasz lub zauważysz, że na bukszpanie żerują ćmy bukszpanowe, musisz podjąć z nimi walkę. Zbagatelizowanie problemu może doprowadzić do zniszczenia rośliny. Przede wszystkim systematycznie przegląd krzewy, szczególnie w okresie od kwietnia do października. Jeżeli Twoje podejrzenia się sprawdzą, zauważysz na roślinie nagryzione młode liście. Swoim wyglądem będą przypominać pajęczynę. Oznaką są również odchody gąsienic.

Popularnym sposobem na zwalczenie ćmy jest zamieszczeniem pułapek fermionowych, których zadaniem jest odławianie samców. Feromon zawiera substancje, wydzielane przez samice, dzięki czemu zwabia samców. Po tym, jak wpadną w pułapkę, giną. Ponadto, taka pułapka informuje o tym, czy rzeczywiście na roślinie żerują ćmy i czy jest ich wiele. Innym sposobem są specjalne środki na ćmę bukszpanową, które wykazują duża skuteczność.

Środki na ćmę bukszpanową

Ćma bukszpanowa to stosunkowo młody problem w Polsce. Na całe szczęście istnieją skuteczne metody w walce z nimi. Jednym z najlepszych sposobów są środki na ćmę bukszpanową, które uratowały niejedną roślinę. Preparaty aplikowane są poprzez oprysk roślin. Posiadają one specjalną bakterię, wytwarzające krystaliczne białka. Te z kolei aktywują się w przewodzie pokarmowym gąsienic, które po ich spożyciu kończą żerowanie, a w ciągu 72 godzin umierają. Warto dodać, że najskuteczniejszy oprysk jest wtedy, gdy gąsienice są w najmłodszym stadium.