Panujący w dzisiejszym budownictwie trend na superszczelne okna często negatywnie wpływa na wentylację budynków, w których się je montuje. Przebywanie w zatęchłym powietrzu nie jest dobre ludzkiego zdrowia i samopoczucia, natomiast zwykłe otwarcie okien może (szczególnie w zimie) drastycznie obniżyć temperaturę w pomieszczeniu, czego również należy unikać, ponieważ takie postępowanie przeczy idei stosowania okien energooszczędnych. Innym niepożądanym skutkiem wietrzenia bywa… przeziębienie.
Wentylacja mechaniczna na miarę XXI wieku
Internorm opracował rewolucyjny system wentylacji I-tec. Za tą prostą nazwą kryją się zaawansowane rozwiązania techniczne, które zapewniają optymalną, całodobową wymianę powietrza wewnątrz pomieszczeń. Pierwszą zaletą systemu I-tec jest fakt, że nie wpływa on negatywnie na wygląd budynku – z zewnątrz widoczne są jedynie niewielkie wywietrzniki na ramie okiennej. Należy też podkreślić niskie straty cieplne, jakie wiążą się z zastosowaniem opisywanego rozwiązania; I-tec pozwala odzyskać aż 93% ciepła, dzięki czemu wewnątrz budynku nie dochodzi do nagłych wahań temperatury, a zintegrowane z systemem okna zapewniają energooszczędność na najwyższym poziomie. Wentylacja przyszłości opracowana przez Internorm ma oczywiście także inne, bardziej oczywiste zalety: zamknięte okna nie kuszą włamywaczy, sprawiają też, że do pomieszczeń nie przedostaje się hałas z zewnątrz ani woda podczas ulewnego deszczu.
Stop wilgoci, kurzowi i pyłkom
Przez szeroką szczelinę, jaka powstaje podczas „tradycyjnego” wietrzenia, do pomieszczeń mogą wpadać drobiny kurzu i pyłki. Ich obecność w powietrzu bywa szczególnie uciążliwa dla alergików, dlatego I-tec da się wyposażyć w specjalny filtr, który wiosną przyniesie im ulgę. Innowacyjna wentylacja opracowana przez Internorm potrafi jednak znacznie więcej – nie od dziś wiadomo, że w szczelnie zamkniętych budynkach często wykształcają się grzyb oraz pleśń. Samemu trudno ocenić, czy powietrze w danym pomieszczeniu sprzyja ich rozwojowi, dlatego system I-tec ma wbudowany czujnik wilgoci, który pozwala automatycznie obniżyć jej poziom np. wewnątrz kuchni lub łazienki. Całodobowy proces wymiany powietrza odbywa się bez jakiegokolwiek udziału człowieka, co wiąże się z dużą wygodą. To jednak nie koniec dobrych wieści: I-tec pozwala ustawić temperaturę i poziom wilgotności osobno dla każdego pomieszczenia. Sterowanie odbywa się poprzez panel umieszczony na ramie okiennej, lub – jeśli klient pragnie w szczególny sposób podkreślić nowoczesność swojego domu – poprzez instalowaną na smartfonie lub tablecie aplikację I-tec SmartWindow. Wentylację I-tec można zintegrować z oknami KF500, KF410 oraz KV440. Na koniec warto wspomnieć o jeszcze jednej funkcji tego rozbudowanego systemu: da się go wyłączyć. Ewentualnie można zamknąć obie klapy wewnętrzne – wówczas wyłączy się automatycznie. Tak stanie się również w sytuacji, gdy oprogramowanie „stwierdzi”, że wymiennikowi ciepła grozi zamarznięcie. Wentylacja I-tec dba więc nie tylko o świeże powietrze wewnątrz domu, ale w pewien sposób także o samą siebie. Mimo wszystko warto czasami wymontować i przemyć wspomniany wymiennik wodą oraz łagodnymi detergentami. Należy też pamiętać o tym, by go dokładnie osuszyć przed ponownym umieszczeniem w ramie okiennej.