Nowa lodówka to inwestycja na lata, dlatego dobrze wybrać taką, która nie zawiedzie zarówno pod względem technicznym, jak i będzie praktycznym rozwiązaniem na co dzień. Obecnie producenci oferują setki różnych modeli – który z nich najlepiej wybrać? Oto krótki poradnik, który wskaże Ci cechy, na jakie należy zwrócić uwagę podczas zakupów.
Pojemność chłodziarki to podstawa
Pierwszym czynnikiem jest oczywiście pojemność chłodziarki. Powinna być ona uzależniona od liczby osób, które na co dzień będą korzystać z lodówki – osoba mieszkająca samotnie nie będzie potrzebować tak dużego modelu, jak pięcioosobowa rodzina. Przyjmuje się, że dla pojedynczej osoby praktycznym rozwiązaniem jest lodówka o pojemności 100-120 l, dla dwóch – 150 l, a każda kolejna osoba to 25-30 l. Wspomniana pięcioosobowa rodzina będzie potrzebować lodówki o pojemności ok. 250 l, jak np. AMICA FK299.2FTZXAA. Pojemność chłodziarki to jeden z dwóch czynników wpływających na wielkość całej lodówki. Drugim jest pojemność zamrażalnika.
Z zamrażalnikiem czy bez?
Zamrażalnik w lodówce nie każdemu jest potrzebny. Osoby, które kupują większość produktów na bieżąco i nie mają potrzeby przechowywania produktów spożywczych przez dłuższy czas, doskonale się bez niej obejdą. Takie modele lodówek jak LIEBHERR Ksl 2630 czy INDESIT SI41W1 nie mają zamrażalnika, dzięki czemu ich wielkość wynosi mniej niż 150 cm. Jeśli planuje się przechowywanie mrożonek, lodów lub innych wiktuałów wymagających niskich temperatur, a nie chce mieć w domu osobnej zamrażarki, wówczas potrzebna będzie chłodziarko-zamrażarka. Jej pojemność powinna odpowiadać planowanemu wykorzystaniu, to z kolei wiąże się z ilością osób, dla których będzie się przechowywać mrożonki.
Klasa energetyczna czyli oszczędna lodówka
Każdy płaci za energię i nie lubi przepłacać, więc dobrze wybrać model energooszczędny, czyli z oznaczeniem klasy energetycznej A – np. A+, A++ czy A+++. Choć może kosztować nieco więcej niż klasa energetyczna B, należy pamiętać, że inwestycja zwróci się z biegiem czasu. Lodówka działa przez 24 godziny na dobę, zużywając prąd. Gdy robi to w sposób optymalny, zużycie jest mniejsze, a co za tym idzie – mniejszy rachunek za energię elektryczną.
Technologia No Frost – czy warto?
Wiele lodówek ma technologię No Frost, która jest bardzo praktycznym rozwiązaniem. Jej działanie zapobiega powstawaniu szronu i lodu we wnętrzu urządzenia. Umożliwia to odpowiednia cyrkulacja powietrza oraz parownik zamieniający wodę w lód, a następnie ją rozpuszczający. Czy warto postawić na lodówkę z taką technologią, jak np. Whirlpool BSNF8152W? Jeśli nie chcesz od czas do czasu rozmrażać lodówki – jak najbardziej.
Warto zwrócić także uwagę na dodatkowe funkcje lodówek, jak np. ochrona antybakteryjna, szuflady na owoce czy dozownik napojów. Te praktyczne rozwiązania znacznie uprzyjemnią codzienne życie!