Karsanit.pl

wszystko dla domu

Nóż do kosiarki – jak samodzielnie go naostrzyć?

Wysokiej jakości kosiarka ogrodowa to sprzęt, w który powinien zainwestować niemal każdy z nas. Utrzymanie schludnego trawnika to nie tylko wizytówka domu, ale także zapewnienie odpowiedniego bezpieczeństwa wszystkim mieszkańcom. Co jednak w przypadku, kiedy nóż w kosiarce stępił się? Czy musimy wówczas korzystać z usług fachowca? Niekoniecznie – o ostrzenie z powodzeniem możemy zadbać sami.

Jak ostrzyć nóż do kosiarki?

Nóż do kosiarki to ten element urządzenia, który zużywa się zdecydowanie najszybciej. Jeśli teren wokół naszego domu jest dość rozległy, to oczywiste, że w sezonie wiosenno-letnim często musimy sięgać po sprzęt ogrodniczy. Tym sposobem nawet nowy nóż może szybko się stępić, nawet gdy odpowiednio o niego dbamy. Trzeba bowiem pamiętać, żeby usuwać z trawnika takie przedmioty jak kamienie czy zabawki dziecięce, które mogą uszkodzić nóż. 

Ostrzenie noża w kosiarce nie wymaga konsultacji ze specjalistą. Wystarczy podążać za kilkoma prostymi krokami, dzięki którym sprawimy, że ostrze znowu będzie w doskonałej kondycji:

  • najpierw należy zdjąć śrubę, która przytwierdza nóż do silnika oraz do trzpienia napędzającego;
  • następnym etapem jest dokładne oczyszczenie noża z pozostałości źdźbeł bądź też innych zabrudzeń;
  • jeśli na nożu dostrzegamy ślady rdzy, należy je usunąć szczotką bądź przy pomocy wełny stalowej;
  • ostatecznie nóż ostrzymy, korzystając ze szlifierki lub pilnika – trzeba pamiętać, że robi się to tylko z jednej strony, tak by tnąca krawędź była spiczasta.

Wyważanie noża do kosiarki

Samo naostrzenie noża może nie wystarczyć. Zdarza się – szczególnie jeśli taką czynność wykonujemy pierwszy raz – że z jednej strony zetrzemy za dużo wierzchniej warstwy, co sprawi, że nóż będzie przechylał się na jedną stronę. Korzystanie z kosiarki z niewyważonym ostrzem może skutkować uszkodzeniem sprzętu.

By sprawdzić, czy nóż jest dobrze wyważony, należy go położyć na uchwycie śrubokręta. Jeśli zachowuje równowagę, to znak, że możemy z niego korzystać. Jeśli nie – powinniśmy go wyrównać.

Wysokiej jakości noże do kosiarek możemy zdobyć na stronie: https://ogrodexmilicz.pl.

Dodaj komentarz