Karsanit.pl

wszystko dla domu

Ogród zimowy – zasady doboru szkła do projektu

ogrod_zimowy
Dobór odpowiedniego szkła to jedna z najważniejszych kwestii podczas projektowania ogrodu zimowego. Szklane elementy dachu i fasady nie tylko gwarantują niezapomniany widok, ale także zapewniają właściwy poziom nasłonecznienia oraz stanowią barierę, odgradzającą pomieszczenie od hałasu świata zewnętrznego. Aby wnętrze ogrodu zimowego było ciche, przyjemne i komfortowe warto postawić na szkło przeciwsłoneczne SunGuard SN 70/35 i SunGuard SN 29/18 oraz szkło dźwiękoizolacyjne LamiGlass Acoustic firmy Guardian.

Szklane elementy konstrukcyjne ogrodu zimowego dają możliwość rozkoszowania się widokiem krajobrazu wokół budynku, a także zapewniają doskonały dostęp do światła dziennego. Niestety wielkopowierzchniowe przeszklenia, szczególnie poziome i skośne elementy w obrębie dachu, mogą narażać wnętrze ogrodu zimowego na przegrzanie, ponieważ w ciągu dnia poddawane są silnemu oddziaływaniu promieni słonecznych. Należy o tym pamiętać już na etapie planowania konstrukcji i postawić na takie szkło, które zapewni odpowiedni poziom naświetlenia, a jednocześnie znacznie zredukuje ilość energii cieplnej przenikającej przez szybę. Jak osiągnąć taki efekt? Podczas projektowania ogrodu zimowego zaleca się do pionowych przegród budowlanych wybierać szkło o dużej przepuszczalności światła, natomiast do elementów poziomych lub skośnych – szkło zabezpieczające przed przegrzaniem. Przy tym dla przeszkleń montowanych nad głową, w oszkleniach pojedynczych oraz dolnej szybie izolacyjnej szyby zespolonej, można stosować tylko szkło zbrojone i laminowane szkło bezpieczne ze szkła float lub półhartowanego. Warto dodatkowo zdecydować się na wykorzystanie laminowanego szkła bezpiecznego o właściwościach dźwiękoizolacyjnych LamiGlass Acoustic, które zapewni wnętrzu znakomity poziom wyciszenia i dodatkowo chronić je będzie przed szkodliwym promieniowaniem UV.

SunGuard SN 70/35 – idealne na szklane elementy pionowe

Ogrody zimowe zwykle usytuowane są na planie budynku w taki sposób, żeby widok z nich był jak najpiękniejszy, dlatego też szkło wybrane na ściany powinno charakteryzować się maksymalną przejrzystością, doskonałym stopniem oddawania kolorów i dużą przepuszczalnością światła. Produkowane przez firmę Guardian szkło SunGuard SN 70/35 zapewnia transmisję światła na poziomie 70% oraz neutralny kolor odbicia, dzięki czemu nie zakłóca widoczności i idealnie sprawdzi się jako element konstrukcyjny powierzchni pionowych ogrodu zimowego. Co więcej, wielofunkcyjna powłoka ogranicza konieczność stosowania sztucznego oświetlenia wewnątrz pomieszczenia, a także wyróżnia się znakomitą ochroną przeciwsłoneczną i termoizolacyjną. SunGuard SN 70/35 charakteryzuje się doskonałą selektywnością, co oznacza wysoką transmisję światła oraz niski poziom całkowitej transmisji energii słonecznej. Wnętrze ogrodu zimowego jest więc doskonale doświetlone, ale nie przegrzane. Co więcej zastosowanie powłoki funkcyjnej SunGuard SN 70/35 w zestawie trzyszybowym z dodatkową powłoką termoizolacyjną pozwala na uzyskanie współczynnika przenikalności cieplnej U na poziomie 0.5 [W/m2K], co stanowi doskonałą ochronę przed mrozem.

SunGuard SN 29/18 – ochrona na najwyższym poziomie

Skośny lub poziomy dach ogrodu zimowego to powierzchnia, na którą promienie słoneczne oddziałują z dużą siłą i natężeniem, dlatego też w tym przypadku konieczny jest wybór szkła o niskim poziomie całkowitej transmisji energii cieplnej. Z drugiej jednak strony przeszklony sufit powinien zapewniać dobry dostęp światła i być ekranem pozwalającym podziwiać widok błękitnego nieba przez osoby spędzające czas w ogrodzie zimowym. SunGuard SN 29/18 łączy w sobie relatywnie wysoką przepuszczalność światła naturalnego z bardzo wysoką ochroną przeciwsłoneczną. To produkowane przez firmę Guardian szkło minimalizuje ryzyko przegrzewania się pomieszczeń w lecie i wychładzania w zimie, a przy tym doskonale oddaje kolory i przepuszcza światło, dlatego też szczególnie polecane jest właśnie do przeszkleń dachowych. Dodatkowo zastosowanie bezpiecznego szkła laminowanego LamiGlass Acoustic firmy Guardian pozwoli skutecznie wyeliminować hałas dobiegający z zewnątrz, a przy złej pogodzie zniweluje nieprzyjemny odgłos padającego deszczu. Takie wyciszenie sprawi, że przebywanie w ogrodzie zimowym będzie jeszcze przyjemniejsze i bardziej komfortowe.

Ogrody zimowe stanowią oryginalny i elegancki sposób na powiększenie przestrzeni użytkowej domu. Szklana konstrukcja nie zaburza bryły budynku, a właściciele zyskują dodatkowe pomieszczenie, które mogą wykorzystać jako przedłużenie salonu, jadalnię czy miejsce ekspozycji kwiatów i roślin doniczkowych. By w pełni cieszyć się walorami przydomowej oranżerii należy zadbać o dobór bezpiecznego szkła o dostosowanych do indywidualnych potrzeb klienta współczynnikach przenikania ciepła, energii słonecznej i światła. Warto postawić na produkty firmy Guardian: SunGuard SN 70/35, SunGuard SN 29/18 oraz LamiGlass Acoustic.

Parametry szkieł SunGuard oraz LamiGlass Acoustic znaleźć można w bezpłatnym programie Guardian Konfigurator, pod adresem:

http://www.sunguardglass.pl/ToolsandResources/OnlineTools/GlassConfigurator/index.htm

Guardian to zróżnicowana firma produkcyjna o zasięgu globalnym, której siedziba główna mieści się w Auburn Hills w stanie Michigan w USA. Firma zajmuje czołową pozycję w produkcji szkła typu „float”, wyrobów szklanych, izolacji z włókna szklanego oraz innych materiałów budowlanych do zastosowań komercyjnych, mieszkaniowych i w przemyśle motoryzacyjnym. Szkło z ochroną przeciwsłoneczną SunGuard zostało zaprojektowane dla zapewnienia różnych poziomów Poważnym kontroli słonecznej do stosowania w różnych strefach klimatycznych i przy projektowaniu różnorodnych budynków. Dzięki swojemu Ośrodkowi Naukowo-Technologicznemu, Guardian jest liderem w innowacyjności, opracowując wysokiej klasy szkła powlekane oraz inne zaawansowanych produkty. Guardian, spółki zależne i stowarzyszone zatrudniają 18.000 osób. Zakłady zlokalizowane są na terenie Ameryki Północnej, Europy, Ameryki Południowej, Azji, Afryki i Bliskiego Wschodu. Nazwa SunGuard jest zastrzeżonym znakiem towarowym należącym do Guardian Industries Corp. Częścią koncernu Guardian Industries Corp. jest Guardian Częstochowa, jedna z najnowocześniejszych hut szkła na świecie oraz czołowym producentem szkła architektonicznego w Polsce, która powstała w 2002r. Przedsiębiorstwo dysponuje najnowszymi technologiami w dziedzinie produkcji szkła i przetwórstwa szkła płaskiego. Zakład produkuje szkło float o grubościach od 3 mm do 12 mm oraz szkło powlekane w oparciu o technikę rozpylania magnetronowego. Guardian Częstochowa zatrudnia obecnie ponad 330 osób.

Dodaj komentarz