Karsanit.pl

wszystko dla domu

Panele fotowoltaiczne – inwestycja na lata

Koszty tradycyjnej energii elektrycznej w ostatnich latach stają się coraz wyższe, co zachęca do inwestowania w alternatywne źródła energii. Naturalne i ogólnodostępne źródło stanowi Słońce za sprawą emitowania energii słonecznej. Fotowoltaika umożliwia przetwarzanie niniejszej energii na energię elektryczną, którą możemy wykorzystywać w codziennym życiu. Czym są panele fotowoltaiczne? Czy warto w nie inwestować?

Zasada działania paneli fotowoltaicznych

Panele fotowoltaiczne są podstawowym elementem każdej instalacji fotowoltaicznej. Niniejsze panele zbudowane są z ogniw fotowoltaicznych, które są bezpośrednio odpowiedzialne za przetwarzanie energii słonecznej na energię elektryczną. Foton, czyli najmniejsza cząsteczka światła, pada na płytkę krzemową tworzącą ogniwo, po czym jest pochłaniany przez krzem. Po pochłonięciu wybija elektron, który zmuszony jest do ruchu. Wykonany ruch jest właśnie przepływem prądu elektrycznego. Panele fotowoltaiczne tworzą prąd stały, który musi być przetworzony przez inwerter na prąd zmienny. 

Jakie panele fotowoltaiczne wybrać?

W Polsce możemy nabyć trzy typy paneli fotowoltaicznych. Wybierając produkt należy określić czego oczekuje się od paneli oraz w jakich warunkach mają być zainstalowane. Niewłaściwa instalacja jest bowiem największym zagrożeniem dla paneli fotowoltaicznych.

Panele monokrystaliczne

Cechują się estetycznym wyglądem i wysokim poziomem trwałości. Do montażu paneli monokrystalicznych nie potrzebujemy dużej powierzchni, ponieważ są one bardzo wydajne. Szacuje się, że zwrot energii w przypadku tych paneli wynosi od 20 do 25 %. Wadą paneli monokrystalicznych jest wysoki koszt zakupu.

Panele polikrystaliczne 

Charakteryzują się mniejszą trwałością i wydajnością niż panele monokrystaliczne. Wymagają dużej powierzchni do montażu, a ich wydajność wynosi od 14 do 16 %. Z uwagi na niższy koszt produkcji są tańsze od paneli monokrystalicznych. 

Panele cienkowarstwowe

Tego typu panele posiadają najmniejszą żywotność i wydajność, ale również najniższą cenę. Ich zaletą jest odporność na warunki atmosferyczne. Ich wydajność mieści się w granicach od 14 do 16%. 

Dodaj komentarz