Karsanit.pl

wszystko dla domu

Elektroodpady – co z nimi robić

motherboard-974523_640Sprzęty gospodarstwa domowego z założenia mają posłużyć nam przez wiele lat. Jednak nawet najlepszy model lodówki czy telewizora kiedyś okaże się niesprawny lub przestanie spełniać nasze potrzeby. Co zrobić w sytuacji, gdy dotychczasowe urządzenia przestają nam być potrzebne?

Zakup nowych sprzętów RTV bądź AGD wiąże się z koniecznością usunięcia z naszego mieszkania modeli użytkowanych do tej pory. Nie możemy jednak wyrzucić ich do śmietnika na odpady zmieszane – jest to niezgodne z obowiązującym w naszym kraju prawem. Co więcej, za tego typu działanie (podobnie jak porzucenie elektroodpadów na terenie lasów czy parków) grodzi nam spora grzywna sięgająca nawet 5000 zł. Nielegalne pozbywanie się starych sprzętów gospodarstwa domowego jest więc nieopłacalne, a dodatkowo stwarza zagrożenie dla środowiska. Co wiec powinniśmy robić w takiej sytuacji?

Co zrobić z elektroodpadami

Niepotrzebne bądź zepsute sprzęty powinny zostać unieszkodliwione albo poddane procesom odzysku. Będzie to możliwe jedynie wtedy, gdy zadbamy o dostarczenie ich w odpowiednie miejsce. Jakie mamy możliwości w tym zakresie? Przede wszystkim możemy skorzystać z usług firmy, która odbiera od nas odpady – przedsiębiorstwa zajmujące się wywozem śmieci są zobowiązane do odbioru zużytych elektrosprzętów używanych w gospodarstwach domowych. Niepotrzebne już urządzenia możemy również oddać na własną rękę – wystarczy dowieźć je do jednego z punktów odbioru elektroodpadów, które powinny znajdować się w naszej okolicy. W przypadku, gdy chcemy naprawić telewizor czy lodówkę, co okazuje się jednak niemożliwe lub zbyt kosztowne, zepsute sprzęty pozostawimy w serwisie. Jeżeli natomiast kupujemy nowy sprzęt rtv czy AGD, pamiętajmy, że w sklepie możemy równocześnie pozostawić stary model urządzenia. Co więcej, niektóre sklepy przyjmą zużyte sprzęty nawet wtedy, gdy nie mamy zamiaru kupować ich nowego odpowiednika.

Groźne elektroodpady

Jak widać, mamy wiele możliwości legalnego pozbycia się elektroodpadów. Warto z nich korzystać, by uniknąć nie tylko samej grzywny, ale również szkodliwego wpływu tego typu śmieci na środowisko i nasze zdrowie. Większość sprzętów elektronicznych zawiera w sobie liczne pierwiastki, które mogą zagrażać kondycji naszego układu oddechowego, układu krążenia, szpiku kostnego, skóry oraz wielu narządów, np. nerek lub wątroby. Przyczyniają się także do powstawania licznych deformacji oraz sprzyjają rozwijaniu się nowotworów. Do niebezpiecznych substancji , które znajdziemy w elektrośmieciach należą np. ołów, kadm, rtęć, nikiel czy nawet azbest.

Jeszcze jedną korzyścią wynikającą z oddawania elektroodpadów do odpowiednich punktów jest możliwość odzyskania z nich wielu surowców, nadających się do ponownego użytku. Należą do nich np. tworzywa sztuczne, szkła oraz metale, które porzucone w niedozwolonych miejscach stają się bezużyteczne. Zanim zakupimy nowy sprzęt warto więc poświecić chwilę na sprawdzenie, gdzie możemy oddać zużyte urządzenia – obowiązek informowania o tym leży po stronie każdej gminy.

Dodaj komentarz