Karsanit.pl

wszystko dla domu

Jak dbać o odbiornik TV?

everyday-912097_640Jeśli Twoje zainteresowanie stanem telewizora spada po jego kupnie i montażu, to duży błąd. Odbiornik TV, choć nie jest wymagający pod względem dbałości o niego, to z pewnością „odwdzięczy się” nienagannym funkcjonowaniem, jeśli od czasu do czasu wykonasz przy nim kilka prostych czynności. Większość usterek telewizorów jest spowodowanych zaniedbaniem lub nieprzemyślanym działaniem użytkownika, dlatego warto wiedzieć jak postępować, aby odbiornik dobrze służył nam przez lata.

Czyszczenie

Należy je wykonywać systematycznie, ponieważ na ekranie osiada sporo kurzu. Niezależnie od tego jaki telewizor posiadamy – plazmowy czy LCD – nie powinniśmy używać do jego czyszczenia zwykłej, domowej ścierki oraz popularnych detergentów do mycia szyb, kafelków czy naczyń. Jeśli chcemy mieć pewność, że nie porysujemy i nie zniszczymy w inny sposób delikatnego ekranu naszego odbiornika, wycierajmy go miękkimi ściereczkami z mikrofibry i specjalnymi płynami do czyszczenia telewizorów i laptopów – środki te dostępne są w sklepach RTV AGD. Niewskazane jest też włączanie TV od razu po jego umyciu. Lepiej poczekać, aż ekran wyschnie lub dokładnie wytrzeć go inną, suchą ściereczką.

Montaż

Często zdarza się, że chcemy idealnie dopasować nasz odbiornik do mebli lub sprawić, by robił wrażenie zawieszony tuż przy ścianie i zupełnie zapominamy o podstawowych zasadach montażu. Telewizor, ze względu na słabą wentylację, musi być ustawiony lub zamontowany w odpowiedniej odległości od ściany i mebli, żeby mieć do dyspozycji nieco przestrzeni do odprowadzania ciepła. Nie powinniśmy też przysuwać odbiornika do czynnego kominka lub ciepłego kaloryfera! Przed montażem naściennym upewnijmy się, że elementy, które będziemy wbijać, są przystosowane do rodzaju ściany i wagi telewizora.

Burza

Nie należy bagatelizować tej kwestii i podczas silnych wyładowań elektrycznych wyłączyć TV. Najlepiej odłączyć odbiornik również od zasilania, nawet jeśli mamy przeciwprzepięciową listwę. Nawet największa nawałnica nie trwa wiecznie, a gdy dojdzie do uszkodzenia elektroniki telewizora, naprawa będzie bardzo kosztowna – jeśli w ogóle możliwa.

Emocje gry

Brzmi to dość zabawnie i niewiarygodnie, ale wiele nieodwracalnych usterek ekranów powstało po rzuceniu w nie joystickiem do kontroli ruchów w grach. Oczywiście nikt nie dewastuje telewizora w ten sposób z premedytacją, ale niektórzy gracze tak emocjonują się wirtualną sytuacją, że o wymach padem nietrudno. Dlatego dla bezpieczeństwa lepiej pamiętać o przypinaniu kontrolerów do nadgarstka.

Wrażliwa plazma

Ekrany plazmowe są coraz mniej popularne, jednak wiele z nas na pewno z nich jeszcze korzysta. Powinniśmy więc pamiętać o złym wpływie długiego przetrzymywania statycznego obrazu na ten typ wyświetlacza. Grozi to wypaleniem pikseli i czasem nieodwracalnymi zmianami w ekranie, dlatego nie zostawiajmy na niekontrolowany czas włączonego TV z zatrzymanym kadrem filmu lub zdjęciem na wyświetlaczu.

Telewizor, jak każdy sprzęt elektroniczny, wymaga odrobiny troski, ale przedstawione rady są banalnie proste i nieczasochłonne. Natomiast jeśli konsekwentnie się do nich stosujemy, możemy przez długi czas cieszyć się jakością obrazu w naszym TV.

Dodaj komentarz