Nowoczesne projekty architektoniczne to szeroko zakrojone plany inwestycyjne, które uwzględniają zarówno opłacalność budowy, jak i ochronę środowiska naturalnego. Energooszczędne domy wykorzystują różne mechanizmy, które pozwalają oszczędzić zarówno pieniądze, jak i pobór energii elektrycznej czy cieplnej.
Przepisy mówią, że standardowe budowle mogą zużyć ok. 120 kWh/ (m2/rok). Dom energooszczędny w tym samym czasie zużyje 4 razy mniej energii. Dlaczego tak się dzieje? Energię oszczędza się m.in. za pomocą odpowiednich izolacji i ociepleń. Zimą, dzięki grubym ścianom, dom ogrzany od środka będzie dłużej trzymał ciepło. Z kolei latem upalne powietrze będzie miało ograniczony dostęp do wnętrza, dlatego na dłużej pozostanie ono chłodne. Ostatecznie rachunki za prąd będą więc niższe, szczególnie, że w ostatnich latach wartość energii elektrycznej zwiększyła się. Można więc powiedzieć, że dom energooszczędny potrafi „zarabiać na siebie”.
Innym systemem, pozwalającym na uzyskanie wielu oszczędności, jest zainstalowanie gruntownych wymienników ciepła. Wspomagają one wentylację domu, ujednolicając jego temperaturę. Ich działanie opiera się na mechanizmach występujących w środowisku naturalnym, np. na zjawisku utrzymywania się stałej temperatury ziemi na określonej głębokości.
Deweloperzy
Rzadko buduje się w Polsce domy energooszczędne. Dzieje się tak z kilku względów. Jednym z nich jest słaby dostęp do informacji. Niewiele osób wie, że można dostać dopłatę do kredytu wziętego na zakup domu energooszczędnego. A jest to możliwe, jeśli dany projekt domu spełnia normy Narodowego Funduszu Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej. Niestety, procedura dostania takiej dopłaty jest dosyć skomplikowana. W Polsce jest tylko kilka firm deweloperskich, które oferują pomoc w składaniu wniosków i jednocześnie zapewniają, że ich projekty spełnią wszystkie odpowiednie normy. Jednym z takich deweloperów jest 6-dzielnica.pl we Wrocławiu. Firma ta zainwestowała w budowę szeregowych jednorodzinnych domów energooszczędnych.
Harmonijny postmodernizm połączony z ekologią
Projekt 6 Dzielnicy jest w zasadzie projektem bardzo minimalistycznym, odnoszącym się do postmodernistycznego stylu w sztuce. Architekta zainspirował zapis graficzny nut w nowoczesnej muzyce jazzowej. Stworzył więc biały budynek z czarnymi elementami. Spadzisty dach przypomina nuty wznoszące się i opadające na linii melodycznej. Wszystko jest ze sobą harmonijnie połączone i koresponduje z innymi nowoczesnymi budynkami znajdującymi się w okolicy.
Minimalizm we współczesnym stylu życia jest prawie tak samo mocnym trendem, jak ekologia. Warto zauważyć, że przy projektowaniu domów energooszczędnych często projektuje się także ogrody mające powstać wokół budynku. Dobrze dobrane rośliny zapewniają odpowiednie powietrze wokół domu, wykorzystywane później przez wymienniki ciepła. Ogród jest także świetnym miejscem do zabawy dla dzieci, można tam także prowadzić malutkie ekologiczne uprawy.