Karsanit.pl

wszystko dla domu

Fotowoltaika dla firm – czy to się opłaca?

Nie da się ukryć, że ceny za energię elektryczną ciągle rosną. Z biegiem czasu płacimy coraz wyższe rachunki, nawet jeśli codzienne zużycie prądu pozostaje takie samo. Próbujemy zatem jakoś ograniczyć koszty, jednocześnie nie zatruwając jeszcze bardziej środowiska. Większe opłaty za energię nie dotyczą tylko właścicieli domów jednorodzinnych, ale także – a właściwie przede wszystkim – mniejszych i większych przedsiębiorców. Czy da się wydawać mniej pieniędzy, jednocześnie nie ograniczając dostępu do prądu? Oczywiście, pod warunkiem, że zdecydujemy się na instalację fotowoltaiki.

Co to jest fotowoltaika?

Fotowoltaika to nic innego jak pozyskiwanie energii elektrycznej z promieni słonecznych. Ta nauka rozwija się już od wielu lat – samo zjawisko fotowoltaiczne zostało odkryte w 1839 roku we Francji. Ponieważ uzyskiwane rezultaty są bardzo zadowalające (szczególnie przy obecnym rozwoju technologicznym), wykorzystywanie fotowoltaiki staje się coraz bardziej powszechne, w związku z czym maleją również ceny kompletnych systemów.

By móc korzystać z takiego źródła energii, konieczne jest zamontowanie na dachu budynku paneli słonecznych, wykonanych z krystalicznego węgla krzemowego. Ich standardowa wielkość to 0,2 x 1 m², choć na rynku występują też inne rozmiary. Promienie słońca padają na ogniwa fotowoltaiczne, które są umieszczone wewnątrz paneli. To tam powstaje prąd stały, który następnie przenosi się do falownika – zwanego również inwerterem – by zostać przekształconym w prąd zmienny. To stąd wszystkie urządzenia elektryczne w naszym domu biorą zasilanie. W przypadku, gdy zostaje wygenerowane więcej prądu niż zużywamy, nadwyżka zostaje wysyłana do sieci, umożliwiając zasilanie również budynków znajdujących się w okolicy.

Warto tutaj zaznaczyć, że panele fotowoltaiczne to bardzo trwałe elementy, które nie wymagają regularnych przeglądów technicznych. Zdarza się, że są mylone z kolektorami słonecznymi, służącymi do podgrzewania wody. Kolektory bywają problematyczne, zwłaszcza że potrzebują systematycznej wymiany glikolu, podczas gdy poprawnie zamontowane panele wytwarzają energię samodzielnie, nie wymagając naszej ingerencji.

Fotowoltaika dla firm – zalety

Jako właściciele firmy możemy zdecydować się na instalację fotowoltaiczną dzięki https://pelsun.pl/. Zainwestowanie w panele słoneczne to niebywała oszczędność pieniędzy. Po zakupie systemu możemy już przestać zamartwiać się wysokimi rachunkami za prąd. Energia pozyskiwana ze słońca jest darmowa, na dodatek w pełni wystarcza, by zasilić nawet bardzo duże biuro, gdzie znajduje się wiele urządzeń elektrycznych. Szacuje się, że dobrze zamontowana instalacja z siłą dostosowaną do budynku pozwala na ograniczenie kosztów za 1 MWh nawet o 60%.

Jednocześnie możemy w ten sposób… zarabiać. Nadwyżkę prądu da się wykorzystać na inne potrzeby albo po prostu sprzedać do sieci elektrycznej. Cena za 1 MWh wynosi obecnie ponad 200 zł. Dodatkowo każdy przedsiębiorca może odliczyć VAT od paneli fotowoltaicznych, a ich koszt wlicza się w wydatki firmowe, więc nie płacimy tak dużego podatku dochodowego.

Pamiętajmy również o tym, że fotowoltaika to rozwiązanie w pełni przyjazne środowisku. Pozyskiwana z paneli energia jest naturalna, nie przyczyniamy się zatem do emisji szkodliwego dwutlenku węgla. Dzięki temu nie tylko dbamy o przyrodę – budujemy też swój wizerunek w oczach klientów, którzy z pewnością docenią fakt, że zdecydowaliśmy się na tak bezpieczne rozwiązanie.

O czym pamiętać podczas instalacji paneli słonecznych?

Pamiętajmy, że żeby fotowoltaika rzeczywiście była opłacalna, musimy dobrze dobrać instalację. W tej kwestii ogromne znaczenie ma chociażby lokalizacja siedziby naszej firmy, jak i wielkość dachu. Zlećmy zatem ekipie fachowców dokonanie szczegółowych pomiarów i zwróćmy uwagę, w jakim kierunku jest zwrócona powierzchnia połaci dachowej. Jeśli nie pada na nią zbyt wiele słońca, moc instalacji będzie musiała być zdecydowanie większa. Przy okazji zorientujemy się także, czy dach jest odpowiednio przygotowany do montowania paneli. 

Powinniśmy się także zorientować, ile rzeczywiście prądu zużywamy w firmie przez cały rok. Dzięki temu będziemy mogli poprawnie ocenić, jaka instalacja sprawdzi się u nas najlepiej: https://pelsun.pl/oferta/fotowoltaika-dla-firmy/.

Dodaj komentarz