Karsanit.pl

wszystko dla domu

Garażowe bramy rolowane – kiedy warto na nie postawić?

Wśród bram garażowych na obecną chwilę dominują bramy segmentowe oraz uchylne. Producenci oferują jednak jeszcze jej trzeci rodzaj, a mianowicie – bramy rolowane. Mimo tego, że są nieco mniej popularne, z powodzeniem znajdują swoje zastosowania i znaczna część osób projektujących garaże decyduje się właśnie na nie. Co może więc zaoferować takie rozwiązanie?

Bramy rolowane – jak działają?

Bramy rolowane na pozór są podobne do bram segmentowych, składają się jednak ze znacznie większej liczby profili (lameli). Cały mechanizm przypomina domowe żaluzje, brama nie jest bowiem przesuwana w okolice stropu lub bocznej ściany, a poszczególne lamele zwijane są do specjalnej skrzyni nawojowej. Z tego powodu bramy rolowane nazywane są także żaluzjowymi lub roletowymi, bądź RollMatic w przypadku producenta Hormann.

Zalety? Przede wszystkim – oszczędność miejsca

Oczywiście najbardziej oczywistą zaletą stosowania bram rolowanych jest oszczędność miejsca wewnątrz garażu. Nie ma tu konieczności montowania np. prowadnic, a cała brama chowana jest do relatywnie niewielkiej kasety zainstalowanej ponad wejściem do garażu. Pozwala to również na parkowanie samochodu bezpośrednio pod bramą, ta bowiem w żaden sposób nie ulega wychyleniu.

Dzięki temu, bramy rolowane rewelacyjnie spiszą się w garażach, w których każdy skrawek miejsca jest na wagę złota. Wykorzystywanie bram uchylnych czy segmentowych w zasadzie wyłącza możliwość zagospodarowania stropu (czy nawet ściany w przypadku bram segmentowych otwieranych bocznie), zatem brama roletowa wyraźnie je w tym względzie przewyższa.

W jakich garażach warto zainstalować bramę rolowaną?

Przede wszystkim bramy rolowane wykorzystywane są w garażach o stosunkowo niewielkiej powierzchni, gdzie nie tworzą poczucia ścisku wewnątrz pomieszczenia. Wybór na bramę żaluzjową może też paść wówczas, gdy np. Twój sufit będzie wyposażony w regularne oświetlenie, które stanowiłoby przeszkodę np. podczas montażu bramy segmentowej.

Wprawdzie montaż bramy rolowanej wymaga odpowiedniego naproża (ok. 30 cm), jednak i tu producenci oferują ciekawe rozwiązania – możliwe jest bowiem zamontowanie bramy żaluzjowej po zewnętrznej stronie garażu. Oczywiście moduły zewnętrzne są odpowiednio zabezpieczone przed ingerencją osób trzecich, jak i też czynnikami środowiskowymi.

Termoizolacja i design

Bramy rolowane uchodzą za nieco słabiej izolujące ciepło od bramy segmentowej, niemniej istnieje oczywiście możliwość zakupu bramy ocieplanej, która skutecznie ochroni przed chłodem każdy garaż. Należy też zwrócić uwagę, że lamele bram produkowane są w bardzo różnych odcieniach i wzorach, dzięki czemu możliwe będzie ich łatwe dopasowanie do elewacji budynku.

Brak prądu – co w takim przypadku?

W przeciwieństwie do bram segmentowych i uchylnych, bramy rolowane zawsze instalowane są z napędem elektrycznym służącym do jej otwarcia i zamknięcia. Nie trzeba jednak obawiać się, że w przypadku przerwy w dostawie prądu niemożliwe będzie wejście do garażu, bramy dysponują bowiem specjalnymi funkcjami awaryjnymi.

Stosuje się w tym celu kilka rozwiązań. Jednym z nich jest np. korba pozwalająca na awaryjne podniesienie lameli. W nowocześniejszych bramach możliwe jest także wysprzęglenie napędu, dzięki któremu podniesienie bramy będzie zdecydowanie prostsze i możliwe również bez wykorzystania korby.

Czy bramy rolowane są bezpieczne?

Bramy rolowane są przez producentów przedstawiane jako odpowiednio zabezpieczone przed złodziejami, niemniej należy pamiętać o dodatkowych środkach zabezpieczających – szczególnie, jeżeli zastosowałbyś bramę ze skrzynią nawojową umieszczoną po zewnętrznej części garażu.

Wówczas proponujemy zainstalowanie np. alarmu antywłamaniowego zintegrowanego z systemem alarmowym w Twoim domu. Zdecydowanie poprawi to bezpieczeństwo w garażu i zwiększy Twoje poczucie komfortu.

Brama rolowana – jedna z alternatyw

Bramy rolowane świetnie więc sprawdzą się w niewielkich garażach, w których użytkownikowi będzie zależało na jak najlepszym zagospodarowaniu wolnej przestrzeni. Bramy te są bardzo ergonomiczne i wygodne w użyciu, u producentów dostępne w najróżniejszych wariantach i konfiguracjach.



Dodaj komentarz