Karsanit.pl

wszystko dla domu

Co wybrać do zabudowy pokojów o podwyższonej wilgotności?

Pomieszczenia takie jak łazienka i kuchnia są szczególnie wymagające podczas prac wykończeniowych i remontowych. Wykorzystane w nich materiały są dużo bardziej narażone na uszkodzenia, a także na zamiany temperatury. Przede wszystkim jednak, zwłaszcza w łazience, poziom wilgotności znacząco wzrasta w stosunku do innych miejsc w domu. W takich wnętrzach najlepiej sprawdza się sucha zabudowa.

Po wpisaniu w wyszukiwarkę „sucha zabudowa wnętrz Częstochowa” odkryjemy, że do takich systemów wykorzystuje się kilka różnych materiałów, które sprawdzają się w zawilgoconych pomieszczeniach.

Płyty gipsowo-kartonowe

Połączenie gipsu i kartonu to doskonały pomysł w przypadku zabudowy ścian. Gips pochłania wilgoć z powietrza, a karton jest niezwykle wytrzymały i odporny na przemakanie. Płyty gipsowo-kartonowe powinny być odpowiednio zaimpregnowane, żeby jak najbardziej ograniczyć ich nasiąkliwość. Jeśli planujemy je umieścić właśnie w pomieszczeniu o podwyższonej wilgotności, podczas montażu należy zrezygnować z kleju gipsowego. Najlepiej przymocowywać je do profili stalowych przy pomocy blachowkrętów. 

Płyty cementowo-włóknowe

Bardzo niska chłonność cementu powoduje, że ten materiał jest polecany nawet do pomieszczeń, których wilgotność sięga 100%. To sprawia, że płyty cementowo-włóknowe bywają wykorzystywane także do ścian zewnętrznych. Ich wadą jest z pewnością duży ciężar, jednak ten fakt może zrekompensować twardość i tym samym odporność na uszkodzenia. 

Płyty polistyrenowe

Wykonuje się je z polistyrenu powleczonego warstwą tworzywa sztucznego i zbrojeniem z włókna szklanego. Jeśli marzymy o zabudowanej wannie, to właśnie płyty polistyrenowe doskonale nadają się do tego zadania. Są bardzo lekkie, odporne na wodę, a przy tym niezwykle wytrzymałe. Polistyren stosowany na ściany stanowi z kolei dodatkową warstwę termoizolacyjną.

Płyty gipsowo-włóknowe

Alternatywa dla karton-gipsu. W procesie ich produkcji gips jest łączony z włóknami celulozowymi. Montując je do ścian, uzyskamy gładką, równą powierzchnię. Ponieważ jednak nie stosuje się do nich żadnego impregnatu, nadają się jedynie do pomieszczeń, gdzie poziom wilgotności nie przekracza 80%.

Do suchej zabudowy wnętrz wybierz https://termobud.com.pl/.


Dodaj komentarz