Karsanit.pl

wszystko dla domu

Gdzie zamontować czujnik czadu i dymu?

W trosce o własne bezpieczeństwo warto zamontować w domu czujnik dymu oraz czujnik czadu. Te niewielkie urządzenia poinformują Was o zagrożeniu pożarem oraz o występowaniu w pomieszczeniu czadu (tlenku węgla), będącego śmiertelnym zagrożeniem dla zdrowia i życia. Jednakże, aby czujniki spełniły swoją rolę i zadziałały poprawnie, muszą być zamontowane w odpowiednich miejscach.

Gdzie umieścić czujnik czadu?

Czujnik czadu powinniście zamontować w pobliżu urządzeń w których dochodzi do spalania paliw, ponieważ to one są potencjalnym źródłem emisji tlenku węgla. Będą to wszystkie urządzenia grzewcze, kominki czy piece. Czujnik powinniście umieścić w odległości 2 metrów od nich.

Jeśli mieszkacie w domu piętrowym, urządzenie powinniście zamontować na każdym jego poziomie. Dodatkowo, należy umieścić je w pomieszczeniach do których może przedostawać się uwolniony tlenek węgla. Dobrze więc mieć czujniki nie tylko w kotłowniach, kuchniach czy łazienkach, ale także w sypialniach (co dodatkowo pomoże usłyszeć alarm).

Gdzie montować czujnik dymu?

Jest to urządzenie, które powinno znaleźć się w mieszkaniach palaczy, posiadaczy kominków, kuchenek gazowych oraz urządzeń z otwartą komorą spalania. Czujniki dymu należy zamontować we wszystkich pomieszczeniach z dostępem do ognia: salonach z kominkami, kuchniach oraz kotłowniach.

W domach o kilku kondygnacjach czujnik dymu powinien znaleźć się nad schodami każdego z pięter, natomiast w mieszkaniach lub domach jednopoziomowych (jeśli nie planujecie montażu czujników we wszystkich pomieszczeniach), najlepiej zamontować jedno urządzenie w korytarzu.

Wysokość montażu

Czujnik czadu należy zamontować na wysokości od około 0,7 do 1,5m nad podłogą, w zależności od zaleceń producenta. Jednakże, dobra praktyka wskazuje aby montażu dokonać na wysokości na jakiej mamy twarz – śpiąc, siedząc na kanapie, zażywając kąpieli, czyli w pozycjach w jakich najszybciej go wchłoniemy.

Czujnik dymu powinien być natomiast tak montowany, aby wykryć dym czy ciepło w jak najkrótszym czasie. Ponieważ dym przemieszcza się do góry, urządzenie najlepiej zamontować na suficie w najwyższym i centralnym punkcie pomieszczenia.

Czego unikać?

Czujniki czadu nie powinny być montowane w miejscach, które narażone są na ruch powietrza. Unikajcie więc miejsc o jego zwiększonym przepływie, okien czy wentylatorów – zakłócą one pracę urządzeń i uniemożliwią ich prawidłową reakcję na tlenek węgla. Nie montujcie też czujników na suficie!

W przypadku czujników dymu, nie należy montować ich w miejscach w których para wodna może doprowadzić do fałszywego alarmu. Unikajcie więc montażu w łazienkach oraz bezpośrednio przy kuchenkach i klimatyzatorach.

Dodaj komentarz