Karsanit.pl

wszystko dla domu

Instalacja fotowoltaiczna w domu

Fotowoltaika jest to bezpieczna technologia pozyskiwania energii z promieni słonecznych i zamiana jej w energię elektryczną. Każdy z nas przecież widzi, jak bardzo pogorszyła się jakość powietrza, którym oddychamy i dlatego trzeba zrobić wszystko, aby przyczynić się do jego poprawy. Jest to niezwykle ważne, dlatego coraz więcej osób sięga po to rozwiązanie. Co warto wiedzieć o panelach fotowoltaicznych?

Fotowoltaika dla domu – czy warto?

Wiele z nowo wybudowanych domów, jak i tych starszych stawia na nowoczesne systemy. Jest to nie tylko świadomy wybór, ale przede wszystkim bardzo opłacalna inwestycja na długie lata. Podczas poboru energii nie generują się żadne szkodliwe związki, więc w żaden sposób nie przyczyniamy się do zanieczyszczenia środowiska.

Dużo osób zastanawia się, jak przebiega cały proces przemiany energii słonecznej w elektryczną? Najprościej mówiąc – ogniwa fotowoltaiczne zawarte w panelach pod wpływem energii słonecznej podlegają tak zwanemu efektowi fotowoltaicznemu, w wyniku którego powstaje prąd stały, który zasila dom. Cała instalacja jest zupełnie bezawaryjna, bezobsługowa i nie wymaga od nas regularnej konserwacji.

Jak wybrać panele fotowoltaiczne?

W dzisiejszych czasach najbardziej opłacalnym rozwiązaniem jest fotowoltaika. Jej główną istotą jest wykorzystanie potencjału promieniowania słonecznego, w możliwie najbezpieczniejszy sposób.

Przed zakupem i montażem, trzeba dokładnie zastanowić się czego oczekujemy i ile prądu zużywamy w skali roku. W ten sposób dowiemy się, jak dopasować instalację i ilość paneli fotowoltaicznych do naszych potrzeb. Ich miejsce także odgrywa istotną rolę, ponieważ źle ustawione nie będą w stu procentach spełniały swoich zadań. W projekcie zatem musimy zawrzeć takie kwestie jak:

  • miejsce montażu paneli fotowoltaicznych,
  • orientację budynku względem stron świata,
  • kąt nachylenia połaci dachowej,
  • informację na temat podłączenia instalacji,
  • możliwość wystąpienia zacienienia połaci przez elementy budynku.

Dodaj komentarz