Karsanit.pl

wszystko dla domu

Mały ogródek w królewskim stylu – poznaj ten styl i niech piękno Cię otacza

Niewątpliwie majestatyczny, królewski styl można wprowadzić również do ogrodu i uczynić ten przydomowy mini ogrodem wersalskim. Francuskie ogrody królewskie charakteryzują się bardzo szczegółowym planem nasadzeń, które tworzą geometryczne kształty. Taki efekt, zarówno jeśli chodzi o różnobarwne rabaty, jak i przycinane szpalery można uzyskać w skali mikro. Zatem, w jaki sposób stworzyć mały ogródek w królewskim stylu? Oto nasze propozycje i rozważania na ten temat.

Niewątpliwie majestatyczny, królewski styl można wprowadzić również do ogrodu i uczynić ten przydomowy mini ogrodem wersalskim. Francuskie ogrody królewskie charakteryzują się bardzo szczegółowym planem nasadzeń, które tworzą geometryczne kształty. Taki efekt, zarówno jeśli chodzi o różnobarwne rabaty, jak i przycinane szpalery można uzyskać w skali mikro. Zatem, w jaki sposób stworzyć mały ogródek w królewskim stylu? Oto nasze propozycje i rozważania na ten temat.

Stwórz rabatę w królewskim stylu

Niewątpliwie rabaty w ogrodach wersalskich zachwycają swoim geometryzmem i tworzą swoiste dywany. Warto zatem wykorzystać i w swoim ogrodzie różnorodność kolorystyczną. Świetnie sprawdzą się rośliny cebulowe takie jak tulipany, hiacynty, szafirki, krokusy czy lilie. Wewnątrz rabaty mogą znaleźć się rośliny, które doskonale odstraszają gryzonie i szkodniki, np. aksamitki, a także czosnki ozdobne i wilczomlecz. Pięknie będą się prezentować dekoracyjne lewkonie, goździki, dzwonki czy fiołki. Z zewnątrz rabaty mogą znaleźć się byliny i karłowate krzewy, które łatwo się podcina, np. cyprysiki czy bukszpany, choć sprawdzą się one nie tylko na rabaty.

Wybierz nasadzenia szpalerowe i stwórz labirynty

Co kojarzy nam się poza misternie przystrzyżonymi rabatami z królewskimi ogrodami? Oczywiście labirynty. Nie występują one jedynie w opowieści o Alicji z Krainy Czarów, gdyż rzeczywiście były elementem chętnie stosowanym w królewskich ogrodach. Można je stworzyć z równiutko przyciętego bukszpanu. W roli labiryntów sprawdzą się także żywopłoty z ligustru charakterystyczne dla francuskich ogrodów. Szpalery, czyli nasadzenia przy alejkach można stworzyć z tui i jałowców. Oczywiście w ogrodzie w skali mikro takie nasadzenia będą dość symboliczne, ale stworzenie niewielkiego szpaleru w części ogrodu czy przynajmniej od fasady przy wejściu świetnie się prezentuje.

Stwórz piękne ścieżki i ogrodową architekturę

Warto podkreślić, że francuski ogród ma wiele elementów charakterystycznych. Przede wszystkim są to szpalery i topiary, które są niczym innym jak formowanymi w kształt kul i stożków roślinami. Te elementy świetnie prezentują się przy ścieżkach. Jeśli jest miejsce na aleje to pomiędzy nimi znajduje się bindaż, czyli posadzone po obydwu stronach drzewa. Oczywiście w małym ogrodzie siłą rzeczy nie będzie na nie miejsca, podobnie jak na wysokie drzewa na skraju ogrodu, czyli boskiety. Warto jednak zastanowić się z czego wykonać ścieżkę ogrodową w naszym małym, królewskim ogrodzie. Otóż bardzo dobrze sprawdzi się żwir, ale również ozdobne kamienie. Ponadto w ogrodzie królewskim może być miejsce na niewielką fontannę. Przy wejściu do domu można również postawić betonowe bądź też metalowe rzeźby, choć te pierwsze lepiej się sprawdzą i nadadzą nieco antyczny klimat. Mogą to być cherubiny, albo boginki lub jeszcze inne postaci.  W ogrodzie może stanąć również elegancka altana, czyli miejsce, w którym chętnie się odpoczywa na łonie natury. Najlepiej wykonać ją z bielonego i odpowiednio zabezpieczonego drewna. Oczywiście można wybrać również gotowy projekt i produkt.

Postaw na oranżerię, szklarnię lub tunel foliowy

Jeśli nie stawia się altany, to można pokusić się o oranżerię, szklarnię lub tunel foliowy. Tu można uprawiać kwiaty, a także warzywa i owoce. Wśród tych pierwszych mogą sprawdzić się azalie i pelargonie, które wymagają odpowiednich warunków i często nie radzą sobie na zewnątrz. W uprawie roślin może pomóc folia ogrodowa. W ofercie sklepu ogrodniczego znajdziesz folię do ogrodu, która stanowi element ochronny i jednocześnie przyspiesza wegetację roślin. Choć szklarnia wydaje się niecodziennym pomysłem do królewskiego ogrodu, to jednak można spotkać wiele takich  obiektów w królewskich ogrodach, chociażby w Belgii. Pod osłonami można uprawiać rośliny ciepłolubne, a także tropikalne, np. palmy, które nie przetrwałyby w naszych warunkach klimatycznych.

W istocie ogród w królewskim stylu może być urzekający. Warto postawić w nim również ławeczkę, która także jest elementem pożądanym. Stawiając na rośliny pnące można pomiędzy nimi ustawić także metalową huśtawkę, która urozmaica ogród i dodaje mu romantycznego charakteru.         

Dodaj komentarz