Karsanit.pl

wszystko dla domu

Jak bezpiecznie przechowywać w domu broń?

Open safe door

Sejfy zwykle kojarzone są z przechowywaniem cennych i wartościowych przedmiotów, które w sposób szczególny chcemy ochronić przed kradzieżą czy zniszczeniem. Istnieją jednak rzeczy, które nie tylko chcemy, ale przede wszystkim musimy trzymać w sejfach. Należy do nich na przykład broń palna. Na rynku można znaleźć certyfikowane produkty, umożliwiające bezpieczne i wygodne przechowywanie broni. Mowa tu zarówno o broni długiej, dla której właścicieli przeznaczone są sejfy MLB, oraz krótkiej. Tę można przechowywać w sejfach firmy Konsmetal, które spełniają specjalne wymagania dotyczące przechowywania broni.

Wszystkie osoby posiadające broń na podstawie pozwolenia w celach ochrony osobistej, ochrony osób i mienia, ale także do celów łowieckich, sportowych, rekonstrukcji historycznych, kolekcjonerskich, pamiątkowych oraz szkoleniowych, zobligowane są prawem do odpowiedniego jej przechowywania. Z dniem 1 października 2014 roku weszło w życie Rozporządzenie Ministra Spraw Wewnętrznych w sprawie przechowywania, noszenia oraz ewidencjonowania broni i amunicji. Zgodnie z jego treścią osoby prywatne muszą przechowywać ją w urządzeniach, spełniających wymagania co najmniej klasy S1 według normy PN-EN 14450 lub w magazynach broni. W przypadku pozostałych podmiotów, jak np. strzelnice, urządzenie co najmniej klasy S1 musi być zlokalizowane w specjalnie przystosowanym magazynie broni. Zasady te dotyczą właścicieli zarówno broni długiej, jak i krótkiej.

Wszyscy, którzy pozwolenie na broń uzyskali już po wejściu w życie rozporządzenia, muszą od razu zacząć stosować się do nowych zasad. Osoby, które pozwolenie posiadały wcześniej, mają 5 lat na wdrożenie nowego sposobu przechowywania broni. Już teraz warto jednak poznać opinie ekspertów i dostępną na rynku ofertę, by przed 30 września 2019 roku, kiedy kończy się okres dostosowawczy, spełniać wszystkie wymagania.

-Do przechowywania broni przeznaczone są specjalne urządzenia. Skonstruowane są tak, aby łączyć ochronę z wygodą użytkowania – mówi Wojciech Tyburski, Dyrektor Handlowy Konsmetal. Dla broni długiej przeznaczone są sejfy serii MLB. Są to urządzenia rozmiarowo przystosowane do przechowywania broni długiej, a także akcesoriów związanych z bronią palną, w tym amunicji, która zgodnie z prawem również musi być chowana w sejfie. W zależności od modelu można trzymać w nich od 5 do nawet 14 sztuk broni. Poszczególne modele różnią się między sobą wyposażeniem wewnętrznym. Dokonując wyboru należy zwrócić uwagę na elementy, takie jak układ półek, dodatkowe skrytki, uchwyty na wyciory czy dodatkowe pudełka na akcesoria w drzwiach – dodaje.

Sejfy MLB wykonanie są z solidnej stali, co zapewnia wysoką odporność na sforsowanie. Dodatkowym atutem są atestowane zamki: kluczowy, szyfrowy lub elektroniczny, a także możliwość przymocowania urządzenia do podłoża. Przeznaczone są one do użytku zarówno wolnostojącego, jak i do montażu w meblach oraz do zabudowy we wnękach meblowych.

Właściciele broni krótkiej mogą przechowywać ją zarówno w sejfach serii MLB – umieszcza się ją wówczas np. w wewnętrznej skrytce, jak również w standardowych produktach. Oczywiście w drugim przypadku należy upewnić się czy dany model spełnia odpowiednie kryteria dotyczące poziomu zabezpieczeń i posiada certyfikat pozwalający, aby poza innymi cennymi rzeczami chować w nim również broń krótką. Mowa o certyfikacie Instytutu Mechaniki Precyzyjnej, który potwierdzi zgodność produktu z normami europejskimi.

Jeśli schronieniem dla broni krótkiej ma być sejf, w którym trzymane są również inne przedmioty, należy zadbać o dodatkowe wyposażenie. Wygodna okaże się półka z uchwytami na broń, pozwalająca na jej bezpieczne przechowywanie. W sytuacji, gdy dostęp do sejfu ma więcej niż jedna osoba, najkorzystniej jest wyposażyć go w specjalną wewnętrzną skrytkę z opcją indywidualnego zamykania. Dzięki niej można odseparować broń z amunicją i całym dodatkowym sprzętem bez obawy, że znajdą się one w posiadaniu nieodpowiednich osób. Dodatkowym zabezpieczeniem, które można zastosować są czujniki alarmowe. To rozwiązanie szczególnie polecane w sytuacji, gdy pomieszczenie, w którym znajduje się sejf, posiada niepełną infrastrukturę antywłamaniową. Dzięki temu właściciel szybko otrzyma informację o próbie włamania do sejfu.

Dodaj komentarz