
Czy pękanie betonu to naturalny proces? Każdemu z nas zależy, aby wybrany materiał służył nam dobrze jak najdłużej. Beton stał się popularny ze względu na swoje charakterystyczne właściwości – jest bardzo trwały i odporny na uszkodzenia. Ale czy zawsze? Zdarza się bowiem i tak, że pojawiają się na nim drobne pęknięcia. Oto kilka przykładów, jak można temu zapobiec!
Dlaczego wybieramy beton?
Jeżeli szukamy naprawdę trwałego materiału, który sprawdzi się przy pracach budowlanych i remontowych, to na pewno spotkaliśmy się z niejednym poleceniem właśnie betonu. Sprawdza się zarówno na powierzchniach przemysłowych, jak i mieszkalnych. Wszystko ze względu na swoją wytrzymałość.
Wylewki betonowe można spotkać nie tylko na podjazdach, parkingach, tarasach czy halach przemysłowych, ale także w mieszkaniach i domach. Beton Myszków jest bardzo uniwersalny i posiada wiele zalet. Można go impregnować różnymi preparatami, zmienić jego ostateczny kolor lub pozostawić w stanie surowym. Ale jak zapobiec jego pękaniu?
Dlaczego beton pęka?
Jednym z głównych powodów pękania jest deformacja betonu. Działanie siły na konstrukcje może powodować odkształcenia, a te prowadzą dalej do uszkodzenia materiału. To jednak nie jest jedyna przyczyna – czasami występują też skurcze termiczne (występuje wtedy zmiana temperatury, która jest różna w odmiennych częściach struktury) czy hydrauliczne.
Niekiedy beton może także pęcznieć. Dlaczego tak się dzieje? Zawarte w ziemi sole (takie jak siarczany) mogą wywoływać pęcznienie. Skutkiem jest tutaj reakcja chemiczna z glinem zawartym w cemencie. Pękanie to także następstwo uciążliwych warunków atmosferycznych – takich jak choćby częste zamarzanie wody znajdującej się w betonie, która nagle zyskuje na objętości i rozsadza go od środka.
Najczęściej spotykanym problemem jest jednak korozja. Wysoce zasadowy beton posiada niesamowitą trwałość, ale zbrojone pręty mogą w niekorzystnych warunkach korodować i tym samym tworząc rdzę.
Więcej informacji o betonie znajdziesz na stronie: http://wlodar.com.pl/