Karsanit.pl

wszystko dla domu

Wymiana dachu azbestowego

Azbest to bardzo niebezpieczny materiał, który może być przyczyną wielu poważnych chorób. Niestety na wielu dachach wciąż są wyroby, które go zawierają. Usuwanie i utylizacja materiałów zawierających azbest jest trudna i regulują je odpowiednie ustawy.

Wyroby zawierające azbest

Najwięcej materiałów zawierających azbest znajduje się na dachach. Są to płyty azbestowo-cementowe, stosowane jako pokrycie dachowe i płyty elewacyjne. Na dużą skalę stosowane były do połowy lat osiemdziesiątych. Wśród wyrobów zawierających azbest znajdują się jeszcze:

  • rury azbestowo-cementowe,
  • otuliny azbestowo-cementowe,
  • kształtki budowlane azbestowo-cementowe,
  • Różnego rodzaju płyty azbestowo-cementowe.

Dachy azbestowe

Azbest jako poszycie dachowe było bardzo popularne ze względu na to, że azbest jest materiałem niepalnym, wytrzymałym na uszkodzenia mechaniczne i bardzo elastycznym. Stosowano go na ogromną skalę do momentu, gdy badania dowiodły rakotwórczego działania azbestu. Włókna azbestu wytwarzają czynniki rakotwórcze, które są wchłaniane do organizmu wraz z wdychanym powietrzem. Choroba spowodowana wdychaniem szkodliwych czynników azbestu bardzo długo rozwija się w organiźmie człowieka. Jej okres intubacji to nawet 30 lat. Od września 1998 roku obowiązuje całkowity zakaz produkcji płyt azbestowo-cementowych, a od roku 1999 całkowity zakaz obrotu materiałami zawierającymi azbest.

Niestety wciąż na wielu domach możemy spotkać dach z tego niebezpiecznego materiału. 

Jak bezpiecznie usunąć azbest?

Usuwanie, pakowanie, transport i składowanie odpadów azbestowych regulowane jest specjalnymi ustawami i przepisami. Prace te mogą wykonywać tylko i wyłącznie firmy, które mają odpowiednie przeszkolenie i zabezpieczenie techniczne, w tym sprzęt. Firmy takie maja również spis miejsc, gdzie odpady azbestowe można składować i utylizować. 

Czym zastąpić azbest?

Ponieważ domy pokryte azbestem to budynki stare, należy pamiętać, aby na nowy dach wybrać materiał, który nie obciąży jego konstrukcji. Powinien być to zatem materiał lekki jak blachodachówka lub blacha trapezowa. Wybór zależy od możliwości finansowych właściciela domu, powierzchni dachu i jego kąta nachylenia. 

Dodaj komentarz