Karsanit.pl

wszystko dla domu

Na co zwrócić uwagę, wynajmując mieszkanie?

dywanWbrew pozorom wynajem mieszkania nie jest wcale prosty. Łatwo jest stać się ofiarą oszustwa lub naciągania. Trzeba pamiętać o wielu elementach, aby uniknąć przykrych niespodzianek. Poniżej doradzamy, jak to zrobić.

Kilka ważnych kwestii

Podczas oglądania mieszkań nie należy skupiać się jedynie na lokalizacji, wyglądzie lokalu czy cenie. Ważne jest również, aby sprawdzić, od kogo wynajmujemy, a konkretnie czy osoba ta jest właścicielem nieruchomości. Informacje takie można uzyskać z ksiąg wieczystych, których rejestr znajduje się w Internecie. Najważniejszą kwestią jest jednak umowa. To w niej znajdują się wszystkie zapisy regulujące warunki najmu lokalu mieszkalnego i dlatego ważne jest, aby o niczym nie zapomnieć. W umowie koniecznie musi znaleźć się:

  • czas najmu – umowa może być zawarta na czas określony lub nieokreślony. W pierwszym przypadku należy więc zamieścić dokładną datę lub termin wygaśnięcia umowy. W drugim przypadku natomiast zarówno najemca, jak i wynajmujący mogą wypowiedzieć umowę w każdym momencie.
  • okres wypowiedzenia – jest to bardzo ważna informacja, bowiem dzięki niej nie zostaniemy z dnia na dzień wyrzuceni z mieszkania.
  • finanse i opłaty – w umowie powinny znaleźć się informacje dotyczące wysokości opłat za wynajem, wysokość i warunki zwrotu kaucji oraz informacje regulujące opłaty za media, telewizję i Internet.
  • protokół zdawczo-odbiorczy – aby uniknąć problemów związanych ze zwrotem lub zatrzymaniem kaucji, dobrze jest wypełnić tzw. protokół zdawczo-odbiorczy, czyli spis rzeczy ruchomych i nieruchomych znajdujących się na wyposażeniu mieszkania w chwili jego wynajmu, spis liczników czy opis stanu każdego pomieszczenia i mebli. Taki dokument dołączony do umowy często rozwiązuje wiele problemów.

Gdzie szukać mieszkania

Aktualnie najbardziej popularnym źródłem jest oczywiście Internet. Na specjalnych serwisach ludzie zamieszczają informacje i zdjęcia mieszkań do wynajęcia. Wystarczy wpisać w przeglądarkę szukaną frazę np. wynajmę mieszkanie Lubin http://nieruchomoscilubin.com/ i znaleźć idealny dla siebie kącik, a następnie skontaktować się z właścicielem, obejrzeć lokal i ewentualnie podpisać umowę. Ważne jest również, aby pamiętać, że wynajem mieszkania bezpośrednio od właściciela jest zdecydowanie tańszy niż korzystanie z usług agencji nieruchomości, jednak wymaga też większej naszej atencji przy sporządzaniu umowy. Pamiętając jednak o wyżej wymienionych elementach, na pewno unikniemy nieprzyjemnych niespodzianek.

Dodaj komentarz