Karsanit.pl

wszystko dla domu

Na czym polega sucha zabudowa wnętrz?

Sucha zabudowa to nowoczesne, lekkie technologie budowlane. Stosuje się je najczęściej do prac wykończeniowych wnętrz.

Suchą zabudową nazywamy wszystkie metody wykończeniowe, do których nie potrzeba używać wody. Montuje się je mechanicznie lub za pomocą kleju, a służą do stawiania ścianek działowych, robienia sufitów podwieszanych, zakrywania starych elementów konstrukcji budynku czy do zabudowy rur. 

Elementy suchej zabudowy

Najpopularniejszym materiałem do suchej zabudowy są płyty kartonowo-gipsowe. Spośród nich możemy wybrać: zwykłe, ognioodporne, impregnowane, ognioodporne impregnowane i płyty gięte. Innym rozwiązaniem są płyty gipsowo-włóknowe. Powstają one z połączenia gipsu i włókien celulozy. Popularnością cieszą się również płyty cementowe, które montuje się na metalowych lub drewnianych konstrukcjach. Coraz więcej firm budowlanych i wykończeniowych oferuje usługi z tego zakresu np. sucha zabudowa wnętrz Częstochowa. Jest to metoda szybsza niż tradycyjna, a efekty są trwałe i bardzo estetyczne.

Zastosowania suchej zabudowy

Metodą suchej zabudowy wykonuje się:

  • ścianki działowe, które buduje się najczęściej na profilach stalowych,
  • różnego rodzaju przepierzenia np. niską ściankę oddzielającą pokój od aneksu kuchennego,
  • podwieszane sufity na konstrukcji metalowej lub drewnianej. Jeśli dodatkowo użyjemy waty mineralnej zmniejszymy utratę ciepła i zyskamy wyciszenie sufitu,
  • suche podłogi,
  • wykończenia poddaszy,
  • zabudowa kanałów kablowych i pionów kanalizacyjnych,
  • elewacje budynków.

Suchą zabudowę stosuje się nie tylko w budynkach mieszkalnych, ale również w centrach handlowych, obiektach sportowych czy przemysłowych i biurach. 

Zalety suchej zabudowy

Sucha zabudowa zyskuje coraz większą popularność, dzięki wielu zaletom. Przede wszystkim jest to lekka konstrukcja, szybka i łatwa w montażu. Posiada wysokie parametry termoizolacyjne, akustyczne i ognioochronne. Pozwala na dowolną aranżację wnętrz, dzięki dowolności stawiania ścianek i przepierzeń. W przypadku dużych pomieszczeń, za pomocą płyt kartonowo-gipsowych, można zbudować funkcjonalne i nadające wnętrzu niepowtarzalny charakter wnęki. Jeśli ściany pomieszczenia są stare i bardzo zniszczone, wystarczy zakryć je płytą kartonowo-gipsową i w ten sposób bez większego wysiłku i nakładu finansowego zyskamy nowe pomieszczenie. Więcej informacji na temat suchej zabudowy można uzyskać tutaj: https://termobud.com.pl/.

Dodaj komentarz