Karsanit.pl

wszystko dla domu

Kredyt na samochód ciężarowy: który wybrać?

Zakup pojazdu ciężarowego jest wydatkiem, który może okazać się dużym obciążeniem dla firmowego budżetu. Nie każdego przedsiębiorcę stać też na zakup takiego samochodu z wolnych środków. W takiej sytuacji, wielu właścicieli firm sięga po kredyt na samochód ciężarowy. Warto wiedzieć, który rodzaj kredytu jest najdogodniejszy i na co zwrócić uwagę przy jego zaciąganiu.

Jak sfinansować zakup pojazdu?

Zakup pojazdu ciężarowego może być sfinansowany na wiele sposobów, począwszy od pożyczek z instytucji pozabankowych (które są jednak wysoko oprocentowane) a skończywszy na dużo tańszych kredytach udzielanych przez banki. Decydując się na kredyt na samochód ciężarowy, możesz wziąć pod uwagę kilka opcji:

  • Kredyt samochodowy
  • Kredyt gotówkowy
  • Kredyt inwestycyjny

Docelowy kredyt na samochód ciężarowy

Kredyt samochodowy należy do kredytów docelowych, które możesz przeznaczyć tylko i wyłącznie na zakup pojazdu silnikowego. Może to być auto osobowe, łódź, skuter, jacht a także samochód ciężarowy. Zwróć jednak uwagę, czy bank opłaci zakup takiego pojazdu, jeśli jego dopuszczalna masa całkowita przekroczy 3,5 tony. Nie zawsze tak bowiem jest.

Jeśli jednak bank zgodzi się na sfinansowanie pojazdu, kredyt samochodowy będzie tańszy niż inne kredyty, ponieważ jest dobrze zabezpieczony. Zabezpieczeniem tym pozostaje oczywiście zakupiony przez Ciebie pojazd. Dobrze też, aby był on nowy lub jak najmłodszy, dzięki czemu oprocentowanie Twojego kredytu będzie niższe. Kredyt ten możesz wziąć na 10 lat na kwotę nawet 500 000 złotych.

A może kredyt gotówkowy?

Kredyty gotówkowe oprocentowane są wyżej od docelowych, ale za to można je wydać na dowolny cel. Jednakże, tego rodzaju kredyt nie tylko mocniej obciąży budżet Twojej firmy, ale i może być niewystarczający do zakupu pojazdu (niektóre ciężarówki kosztują tyle co mieszkanie). Kredyty gotówkowe przyznawane są często na maksymalnie 100 000 złotych – a to niekiedy za mało.

Kredyt na samochód ciężarowy w postaci zobowiązania gotówkowego, dość często ma też krótszy okres kredytowania (w porównaniu z kredytami docelowymi). Nawet jeśli znajdziesz ofertę z 10-cio letnim okresem spłaty, to wartość udzielonego Ci zobowiązania może być niska. Oceń więc, jak drogi pojazd chcesz kupić oraz która z ofert jest dla Ciebie korzystniejsza.

Ciężarówka w kredycie inwestycyjnym

Po kredyt inwestycyjny sięgają te firmy, które rozwijają się i inwestują w swoją działalność. Kredytem tym możesz sfinansować zakup nowych budynków, maszyn a także środków transportu – w tym pojazdów ciężarowych. Dość często firma musi jednak posiadać wkład własny, wynoszący 20-30% wartości inwestycji. Są jednak i takie banki, które go nie wymagają.

Kredyt ten możesz zaciągnąć nawet na 20 lat i na bardzo wysokie kwoty. Warunkiem ubiegania się o niego jest bardzo dobrze przygotowany biznesplan, w którym udowodnisz, że inwestycja przyniesie dochód. Dla Ciebie będzie on gwarancją zysku a dla banku zwrotu pożyczonych Ci pieniędzy. Tego rodzaju kredyt na samochód ciężarowy pozwoli Ci zakupić więcej niż jeden pojazd.

Z czym musisz się liczyć?

Największy problem z tym, aby uzyskać kredyt na samochód ciężarowy, mogą mieć młode firmy lub te o niskim kapitale. Niestety, na rynku kredytowym wymagany jest staż (im dłuższy, tym lepiej) albo bardzo dobra kondycja finansowa firmy. Młode firmy mają jednak szansę na zakup nawet i floty pojazdów, jeśli bardzo dobrze przygotują biznesplan, który potwierdzi ich plany rozwojowe.

Pamiętaj, że wybór kredytu na samochód ciężarowy nie jest łatwym zadaniem. Dlatego też, jeśli samodzielne szukanie ofert jest dla Ciebie problematyczne, skorzystaj z pomocy pośrednika kredytowego, który zrobi to za Ciebie (i to bez żadnych opłat). Warto skorzystać z takiej pomocy, aby dostać spersonalizowaną ofertę kredytową.

Dodaj komentarz