Karsanit.pl

wszystko dla domu

Jak bezpiecznie ściągnąć azbest?

Od kilku lat trwa w najlepsze walka z zabójczym i chorobotwórczym azbestem. Nadal na wielu domach, lokalach i budynkach gospodarczych, da się zauważyć ten szkodliwy materiał. Jak więc bezpiecznie ściągnąć go z dachu? Czy potrzebne są do tego jakieś specjalistyczne zezwolenia? Odpowiedzi znajdziesz poniżej.

Dlaczego azbest jest niebezpieczny?

Azbest to silnie trująca substancja wchodząca w skład pokrycia dachowego. Może przyczyniać się do zachorowania na raka i inne niebezpieczne dla życia przypadłości. Jednak kiedyś nikt o tym nie wiedział i wybierano dachy z azbestem, ponieważ cechowały się one trwałością, niepalnością i elastycznością. Dopiero badania przeprowadzone w latach 80 XX w. udowodniły, że należy go wyeliminować, ponieważ naraża on na raka płuc i astmę azbestową. To wszytko za sprawa włókien, które odkładają się w organizmie wraz z wdychanym powietrzem i nawet 20 lat później uaktywniają komórki rakowe.

Jak zawsze należy ściągnąć azbest?

Wszystko zależy od tego, jak jest zagęszczony i gdzie się znajdują, w jakiej odległości od terenów mieszkalnych i na jakiej wysokości. Kolejna kwestia to sprawdzenie, czy azbest nie jest uszkodzony. Kiedy okaże się, że z powodów prawnych lub logistycznych usunięcie azbestu nie jest możliwe, musimy go odpowiednio zabezpieczyć. Wtedy trzeba zatrudnić specjalną ekipę, która się w tym specjalizuje.

Od czego zaczyna się usuwanie azbestu?

Najpierw wynajmujemy firmę, ponieważ tylko taki sposób jest legalny, by bezpiecznie i bez szkód usunąć azbest. Przedsięwzięcie to należy również zgłosić do organu nadzoru budowlanego. Następnie dokonuje się ewidencji jakości i ilości azbestu, który będzie usuwany. Tylko w taki sposób jesteśmy w stanie pozbyć się tego szkodliwego materiału, bez uszczerbku na zdrowiu swoim lub innych.

Co zamiast azbestu?

Obecnie w modzie są dwa pokrycia, czyli blachodachówka modułowa lub w arkuszach oraz blacha trapezowa. Każde z tych pokryć, cechuje się ogromną wytrzymałością i trwałością, a co najważniejsze, jest w pełni bezpieczne dla zdrowia i życia, i nie uwalnia żadnych toksycznych substancji. Blacha to idealny wybór!

Dodaj komentarz