Karsanit.pl

wszystko dla domu

Osiedle mieszkaniowe przyjazne rowerzystom? – to możliwe

fotolia_95195542_subscription_monthly_mRowerzyści stanowią coraz liczniejszą grupę społeczną. Dla wielu z nich rower to nie tylko metoda rekreacji, ale przede wszystkim skuteczny środek transportu, sprzyjający zdrowiu i przyjazny dla środowiska naturalnego. W krajach zachodniej Europy infrastruktura miejska od lat jest planowana tak, by służyła również rowerzystom – w Polsce ten trend nie jest tak widoczny, ale stopniowo widać zmiany na lepsze. Deweloperzy mieszkaniowi coraz cześciej postanawiają wychodzić naprzeciw potrzebom miłośników dwóch kółek.

Czym charakteryzuje się osiedle przyjazne rowerzystom?

Rowery potrzebują odpowiedniej infrastruktury tak samo jak samochody czy piesi – po chodnikach jeździć nie wolno, zaś jazda skrajem ulicy może być bardzo niebezpieczna. Najważniejszą cechą osiedla mieszkaniowego „bike friendly” jest zatem wyznaczenie w okolicy wystarczającej ilości ścieżek rowerowych, którymi można przemieszczać się wzdłuż najważniejszych dróg.

Co poza ścieżkami?

Władze miasta oddają rowerzystom do użytku coraz bogatszą sieć ścieżek rowerowych. Istnieją jednak pewne elementy infrastruktury, którą mogą na osiedlu zapewnić jedynie deweloperzy. Pierwszym z nich jest rowerownia, czyli miejsce, w którym mieszkańcy mogą bezpiecznie przechować swoje dwuślady. Rowerownia może być zamkniętym pomieszczeniem, lub przestrzenią wydzieloną w obrębie garażu podziemnego. Kolejnym ważnym elementem są zewnętrzne stojaki, do których można przypiąć rower na krótki okres czasu, np. kiedy musimy wrócić po coś do mieszkania, a nie mamy czasu nosić roweru w obie strony lub sprowadzać go do rowerowni.

Gdzie naprawiać rower?

Rowery czasem wymagają mniejszych i większych napraw, np. wymiany przebitej opony, nasmarowania zębatek, podregulowania hamulców czy przerzutek. Niektóre z tych czynności mogą być dość brudne. Przyjazne rowerzystom osiedla posiadają wyznaczone zadaszone miejsca, w których można zadbać o swój pojazd, nie martwiąc się plamami smaru w mieszkaniu.

Jeśli jesteśmy zapalonymi rowerzystami i szukamy mieszkania w stolicy, powinniśmy zainteresować się nowym osiedlem Trio Shiraz na Bielanach. Ideą dewelopera była stworzenie miejsca przyjaznego naturze, dlatego zadbano na nim o różne udogodnienia dla rowerzystów.

Dodaj komentarz