Karsanit.pl

wszystko dla domu

Płytki do łazienek, czyli dla każdego coś odpowiedniego

bathroom-389262_1280Płytki do łazienek to dziś wręcz niezbędny element wystroju tego pomieszczenia. Nieograniczona liczba wzorów, kolorów i kształtów płytek pozwala na zaaranżowanie wspaniałych łazienek, które mogą mieć zdecydowanie niepowtarzalny charakter. Jakie wzory i kolory płytek są dzisiaj wybierane najczęściej?

Łazienka to pomieszczenie, w którym, zwykle po intensywnym dniu, każdy domownik liczy na odrobinę relaksu i intymności. Styl, w jakim zostanie ona urządzona, powinien więc odpowiadać gustom domowników, bez względu na aktualne trendy wnętrzarskie. Obowiązującej mody nie należy jednak lekceważyć do końca, bo wystarczy zastosować tylko niektóre designerskie rozwiązania, a wówczas można uzyskać świetne efekty, modne i jednocześnie spersonalizowane wnętrza. Obecnie najczęściej projektuje się łazienki w ciepłym stylu przypominającym klimat dobrych ośrodków spa albo w myśl zasad wyrafinowanej elegancji. Trzecim trendem są łazienki utrzymane w klimacie rustykalnym.

Łazienka w stylu spa

Inspiracją do urządzenia łazienki w stylu spa jest zwykle świat natury i tak modna dziś ekologia. Płytki do łazienki w stylu spa powinny być zbliżone swoją fakturą do naturalnego kamienia, a dodatkowym atutem będzie ich chropowata powierzchnia. Tu świetnie sprawdzą się wszelkie płytki gresowe, a zdecydowanie doskonałym rozwiązaniem mogą być te o nieregularnych kształtach, które przypominają naturalne kamienie lub wręcz głazy.

Warto zastosować płytki utrzymane w kremowej lub beżowej tonacji, które połączone z elementami przypominającymi drewno stworzą też bardzo przytulny, ciepły klimat. W łazienkach w stylu spa używa się także elementów wykonanych z drewna, ale ze względu na dużą wilgotność powietrza trzeba pamiętać o ich dobrej impregnacji.

Płytki do łazienki w eleganckim, nowoczesnym stylu

Współczesne, eleganckie łazienki, które wykonano zgodnie z najnowszymi trendami, utrzymane są w łagodnej kolorystyce bieli i szarości. Ciemne kolory ustąpiły więc pola znacznie lżejszym barwom, co w wielu przypadkach odbyło się z korzyścią dla łazienek, szczególnie tych o niewielkiej powierzchni. Jasne kolory zdecydowanie powiększają optycznie pomieszczenia, a stonowana, neutralna kolorystyka wprowadza klimat dyskretnej elegancji. Płytki do łazienki utrzymanej w tym stylu powinny się cechować prostotą kształtów, delikatnymi, a wręcz jednolitymi deseniami. Świetnie wyglądają powierzchnie o wysokim połysku, które wprowadzają element nowoczesności do każdego eleganckiego pomieszczenia.

Zmieniły się także zasady rozmieszczenia płytek w łazience. Dziś kładzie się je tylko w miejscach, gdzie rzeczywiście są one niezbędne: w okolicach wanny, prysznica czy umywalki. Reszta ścian jest malowana lub tapetowana, a dzięki temu łazienki nabierają zdecydowanie cieplejszego charakteru, nawet jeśli są eleganckie i bardzo nowoczesne.

Rustykalna przytulność

Wielbiciele rustykalnych klimatów z pewnością zechcą urządzić łazienkę właśnie w tym stylu. Dziś można bez problemu połączyć etniczne, ludowe czy po prostu kolorowe elementy z nowoczesnością sprzętów i urządzeń, bez których trudno sobie wyobrazić współczesną łazienkę. W tym przypadku dominującymi kolorami powinny być niebieskości, zielenie, borda czy granaty na tle beżów i szarości. Tu aż się prosi o wykorzystanie płytek utrzymanych w stylu patchwork lub mozaikowych. One właśnie idealnie naśladują tradycyjnie wyrabiane ręcznie kafelki z Bliskiego Wschodu, prezentują wiele ciekawych etnicznych wzorów, zarówno tych bliższych nam kulturowo, jak i tych z odległych terenów.

Stosując jednak takie płytki, należy robić to z umiarem, przeznaczając na nie jedną ścianę lub fragmenty kilku ścian. Nadmiar wzorów może przytłoczyć i zdominować całe pomieszczenie, co wywoła dość trudny do zaakceptowania efekt.

Dodaj komentarz