Karsanit.pl

wszystko dla domu

Zrób przemyślane zakupy przed przystąpieniem do ułożenia nowych płytek w łazience

building-2748840_1280Zaprawy, preparaty gruntujące, kleje, akcesoria do płytek i same płytki to dzisiaj produkty znakomitej jakości, które umożliwiają położenie kafli nawet amatorom. Materiały gotowe do użycia i szczegółowe instrukcje dostępne na każdym opakowaniu sprawiają, że nawet nie mając doświadczenia w tej dziedzinie, można wyczarować łazienkę swoich marzeń. Sprawdź, co powinno znaleźć się na twojej liście zakupów, abyś mógł sam wykończyć swoją łazienkę.

Najtrudniej wybrać płytki. Producenci oferują dziś wiele różnych kafli, w milionach kolorów, deseni i faktur, do tego dochodzą kształty płytek i ich rozmiary. Każdy kupujący może mieć nie lada problem z podjęciem decyzji. Nie będziemy rozstrzygać dylematu – czy lepiej kupić szare płytki, czy beżowe, ale podpowiemy coś innego. Najlepiej kupić o około 10–15 proc. więcej płytek, niż wynikałoby to z powierzchni ścian i podłóg. W czasie przycinania część kafli może się zniszczyć. Warto też kilka sztuk zostawić sobie w zapasie, bo jeśli coś popęka później, to będzie można wymienić płytkę. Jeśli wybrałeś już kafelki, pora na materiały i akcesoria do płytek.

Zaprawy, preparaty i kleje

Zanim staniesz przed wielką półką w markecie, musisz dokładnie przyjrzeć się ścianom i podłodze. Z ich powierzchni należy usunąć wszelkie stare warstwy farb, tapet, poprzednich kafli. Wówczas okaże się, czy powierzchnie są w dobrym, czy w złym stanie. Jeśli wymagają one gruntownego wyrównania, trzeba to zrobić za pomocą specjalnej zaprawy wyrównującej. Gdy ściany i podłoga są w dobrym stanie, to zaprawa okaże się niepotrzebna, a drobne niedoskonałości wypełni sam klej do płytek. Sprawdź też, jak duże zagrożenie wilgocią występuje w twojej łazience. Jeśli chcesz uchronić przed nią swoje ściany, kup i zastosuj folię w płynie. Łatwo naniesiesz ją na wszystkie powierzchnie i dzięki temu zabezpieczysz je na długie lata.


Pamiętaj także, że dobierając klej, trzeba mieć na względzie zarówno wielkość płytek, jak i rodzaj podłoża. Jeśli nie stosujesz specjalnej zaprawy, a ubytki w ścianach nie są głębsze niż 2 mm, to możesz zastosować preparat cienkowarstwowy, w innych przypadkach zdecyduj się na grubowarstwowy. Z kolei na podłodze warto zastosować klej samorozpływający. Przy dużych płytkach jest to wręcz konieczne, bo taki środek świetnie wypełnia przestrzeń pod każdym kaflem.

Akcesoria do płytek

Chcąc położyć kafelki samodzielnie, trzeba zaopatrzyć się w niezbędne narzędzia i akcesoria do płytek. Przede wszystkim pod ręką muszą się znaleźć narzędzia do wyznaczania i sprawdzania poziomu i pionu układanych elementów. Przyda się więc poziomica, sznur murarski, linijka i ołówek.

Kolejną grupą są akcesoria do nakładania i rozprowadzania zapraw, klejów i innych preparatów. Pod ręką muszą znaleźć się: packi o końcówce prostej i ząbkowanej, gumowy młotek oraz przyrząd do przycinania kafli, bo nie ma takiej łazienki, w której nie trzeba docinać płytek. Nie wolno zapomnieć o krzyżykach dystansowych oraz o specjalnej gumowej pacce do nakładania i rozprowadzania zaprawy do spoinowania. Na tym etapie przyda się również niewielkie wiaderko i gąbka do usunięcia nadmiaru spoiny z powierzchni kafli.

Z takim wyposażeniem można śmiało zabierać się za gruntowną zmianę wystroju łazienki. Powodzenia.

Dodaj komentarz