Karsanit.pl

wszystko dla domu

Blacha trapezowa – jej właściwości i zastosowanie

Blacha trapezowa jest jednym z najpopularniejszych materiałów budowlanych. Swą sławę zawdzięcza niskiej cenie i dużej wytrzymałości. Świetnie nadaje się nie tylko na ściany różnych konstrukcji, ale też jako pokrycia dachowe. Oczywiście to tylko dwa przykłady, ponieważ materiał ten ma szereg innych zalet oraz zastosowań. Jakich? Opiszemy je poniżej!

Zalety blachy trapezowej

Oprócz niskiej ceny blacha trapezowa https://glinmet.pl/ ma szereg innych zalet, między innymi wysoka wytrzymałość na działanie czynników atmosferycznych. Nie straszne jej też ani zbyt wysokie, ani niskie temperatury. Materiał ten jest szybki i łatwy w montażu, dlatego chętnie używany jest np. w budowie dużych hal przemysłowych, wszelkiego rodzaju wiat, garaży blaszanych czy jako zadaszenie wielu innych konstrukcji. Minęły już czasy, kiedy blacha trapezowa kojarzyła się z bezbarwnymi płatami okrywającymi dachy hal czy wiat przystankowych. Teraz materiał ten mamy do wyboru w wielu różnych kolorach oraz pokryty różnymi powłokami. Jakimi? Matowa, w połysku, alucynk, ocynkowana, a nawet blacha pokryta powłoką imitującą drewno!

Jak dbać o dach z blachy?

Jak wiemy, dach musi chronić budynek przed wilgocią i opadami, do tego musi być wytrzymały, bo stale narażony jest na działanie czynników atmosferycznych. Do pokrycia dachu idealnie sprawdzi się blacha trapezowa t18. Dlaczego akurat ona? Bo charakteryzuje się wyjątkowo ładnie prezentującym się tłoczeniem. Do tego posiada specjalną rynienkę, która służy do odprowadzania wody z dachu. Jak dbać o takie zadaszenie? Pielęgnacja nie jest trudna, wystarczy dwa razy do roku zrobić dokładny przegląd dachu i spłukać zabrudzenia wodą pod ciśnieniem. Te trudne do zmycia plamy bez problemu usuniemy środkami do tego przeznaczonymi. O czym tylko pamiętać? Żeby do mycia nie używać środków chemicznych, które mamy w domu. Te niedostosowane do blachy mogą uszkodzić powłokę i przez to na pokryciu mogą pojawić się rdzawe zacieki. Właściwa pielęgnacja to też gwarancja, że dach wytrzyma przez lata. 


Dodaj komentarz