Karsanit.pl

wszystko dla domu

Jak szybko zarobić na oszczędnościach?

Nie ma wątpliwości, że samo odkładanie oszczędności nie spowoduje zwiększenia ich wartości. Aby zarabiać na nadwyżkach pieniędzy, trzeba je inwestować. Coraz więcej Polaków zdaje sobie z tego doskonale sprawę, coraz więcej też nie boi się lokować swojego kapitału w różnego rodzaju inwestycjach. Sprawdź, w jaki sposób można szybko pomnażać swoje oszczędności.

Bezpieczne formy inwestowania

Banki oferują nam dzisiaj wiele możliwości pomnażania pieniędzy. Do tych najbardziej popularnych zaliczają się lokaty terminowe oraz konta oszczędnościowe. W ich przypadku inwestor ma pewność odzyskania całości swojego kapitału, nawet wtedy, gdy odsetki nie zostaną wypracowane bądź gdy zerwie umowę.

Należy jednak pamiętać, że w tego rodzaju instrumenty warto inwestować w długim okresie. Wiele zależy też oczywiście od wartości lokowanych środków, ale w krótkim czasie te instrumenty nie pozwalają najczęściej osiągać dużego zysku. To raczej sposób na pomnażanie środków w długim okresie, co najmniej kilkuletnim.

Inwestowanie z ryzykiem

W krótkim czasie można osiągnąć naprawdę spore zyski, inwestując w fundusze inwestycyjne. W zamian za taką możliwość inwestor musi jednak podjąć ryzyko inwestycyjne. Oznacza to, że w razie niepowodzenia może utracić część albo nawet całość wniesionego kapitału. Ryzyko inwestycyjne da się oczywiście ograniczać, ale fundusze inwestycyjne nigdy nie dają 100% pewności zarobku.

Czy czas ma w ogóle znaczenie?

Oczywiście, że tak. Okazuje się, że czas trwania inwestycji to jeden z głównych czynników, który wpływa na jej finalny efekt. Eksperci rynku finansowego potwierdzają, że o wiele skuteczniejsze są inwestycje, które przebiegają w długim terminie. To one są też zresztą bardziej stabilne, a w przypadku takich instrumentów jak fundusze inwestycyjne, można nawet mówić o ograniczonym ryzyku poprzez długi czas trwania inwestycji.

Warto wziąć pod uwagę, że krótkie inwestycje są bardziej agresywne i narażają na utratę wniesionego kapitału. Oczywiście nie zawsze tak jest, bo inwestor nawet w krótkim czasie może osiągnąć spore zyski, wiele zależy tu od sytuacji rynkowej i szczęścia. Pewny zysk w krótkim czasie osiąga się też, inwestując w instrumenty w pełni bezpieczne, ale nie są one wtedy duże. Jeśli ktoś liczy na efektowne pomnażanie pieniędzy, zakładając miesięczną lokatę, raczej niech nie ma złudzeń.

Jak inwestują Polacy?

Wolimy zarobić mniej, ale za to pewnie. Inwestujemy przede wszystkim w inwestycje całkowicie bezpieczne, które w razie niepowodzenia gwarantują odzyskanie pełnej sumy wniesionego kapitału. Do takich zaliczają się lokaty terminowe czy konta oszczędnościowe.

Chociaż doskonale znamy zasadę, zgodnie z którą im więcej zainwestujemy, tym więcej zyskamy, to nadal boimy się lokować dużych sum pieniędzy. Nasze inwestycje opiewają na kwoty do 10 000 złotych. Kwestia wysokości inwestycji jest podobna, jeśli weźmiemy pod uwagę zarówno instrumenty w pełni bezpieczne, jak i te obarczone ryzykiem inwestycyjnym.

Dodaj komentarz