Karsanit.pl

wszystko dla domu

Blacha trapezowa na dach – w czym jest lepsza od tradycyjnej dachówki?

Na naszych domach coraz częściej zamiast tradycyjnych dachówek lądują dachy z blachy. Blacha trapezowa to jedno z najczęściej wybieranych pokryć dachowych – zwłaszcza na dachy płaskie. W czym blacha trapezowa jest lepsza od blachodachówki i na jakich dachach będzie prezentować się najlepiej?

Czym wyróżnia się blacha trapezowa?

Blacha trapezowa zyskała wielu zwolenników przede wszystkim ze względu na niską cenę oraz  swoją trwałość. Zwykle producenci dają nawet 25 lat gwarancji na tego typu pokrycie dachowe. Oczywiście droższe egzemplarze mogą wytrzymać nawet 40 czy 50 lat. Można więc śmiało powiedzieć, że jest to inwestycja na przyszłość.

Blacha trapezowa to pokrycie wykonane ze stalowej, ocynkowanej blachy, która ma przekrój w kształcie trapezu. Jedna z jej podstawowych zalet to odporność na korozję oraz uszkodzenia mechaniczne. Jeśli chodzi o wyskość profili, najczęściej na rynku spotkamy profile o wysokości od 7 do 35 mm. Do wyboru mamy m.in. blachy ocynkowane, powlekane i alucynkowe. 

Jak już wspomnieliśmy, wiele osób ceni sobie blachę trapezową ze względu na jej niską cenę, która jest nieporównywalnie niższa niż cena dachówek ceramicznych. Oprócz tego, że blacha jest trwała, odporna na korozję i wytrzymała, jest także lekka. Ta cecha pozwala nam stosować ją praktycznie na każdej, nawet lekkiej więźbie dachowej, która mogłaby nie udźwignąć tradycyjnej dachówki. 

Jednak jak każde pokrycie, również blacha trapezowa nie pozbawiona jest wad. Przede wszystkim ma słabe właściwości akustyczne. W czasie deszczu odbijające się o blachę krople mogą powodować duży hałas, dlatego warto zastować solidną izolację, np. z wełny mineralnej. 

Na jakie dachy blacha trapezowa?

Nie oszukujmy się. Jeśli chodzi o dachy z blachy, blacha trapezowa to, w przeciwieństwie do blachodachówki, mniej atrakcyjne rozwiązanie. Dlatego większość osób stosuje ją na dachach płaskich lub z niewielkim skosem. Jak wiadomo, na takich dachach pokrycie dachowe jest  praktycznie niewidoczne, więc wygląd blachy trapezowej nie będzie nam przeszkadzał. 

Jeśli szukacie odpowiedniej blachy trapezowej na swój dach, szeroki wybór znajdziecie na stronie: https://glinmet.pl/


Dodaj komentarz