Karsanit.pl

wszystko dla domu

Kosiarki – która z nich przyda Ci się najbardziej?

Właściwe i regularne przycinanie trawnika jest podstawą utrzymania jego dobrej kondycji i estetycznego wyglądu. Równie ważna jest też wasza wygoda w czasie koszenia oraz taki wybór sprzętu, aby praca nim przyniosła zadowalające was efekty. Wszystko to sprawia, że zakup odpowiedniej kosiarki musicie dobrze przeanalizować.

Przyjazne środowisku kosiarki ręczne

Jeżeli posiadacie trawnik o niedużej powierzchni (około 50-100 m2), możecie pokusić się o urządzenia bez zasilania do których należą kosiarki ręczne – bębnowe. Są one lekkie, łatwo nim manewrować (mają od 30 do 40 cm szerokości) i są przyjazne środowisku: nie emitują spalin i nie zużywają prądu. Dzięki temu są też ciche.

Musicie jednak mieć na uwadze, że nie poradzą sobie one na nierównym gruncie. Powierzchnia pod nimi powinna być więc wyrównana, twarda a przede wszystkim pozbawiona kamieni. Urządzenia te najlepiej radzą sobie z lekko wilgotną i regularnie koszoną trawą, która nie przekracza wysokości 8 cm. Pamiętajcie też, że w ich przypadku wydajność koszenia zależy od waszej kondycji.

Wydajne kosiarki elektryczne

Urządzenia te są przeznaczone do regularnie pielęgnowanych trawników o powierzchni 100-400 m2. Są one cięższe niż maszyny ręczne, ale za to bardzo dobrze sprawdzają się na mocno pochyłym terenie. Dobrze jednak, aby był on wyrównany. Urządzenia te są w miarę ciche, jednak nie mają tak dużej mocy, jak kosiarki spalinowe, przez co nie nadają się do koszenia bardzo wysokiej trawy.

Kosiarki elektryczne nie emitują zanieczyszczeń, ale za to potrzebują podpięcia do źródła prądu. Z tego samego powodu nie wolni kosić nimi mokrej trawy. Obecność kabla zasilającego oznacza też, że zasięg ich pracy uzależniony jest od jego długości. Kabel może też utrudnia

manewrowanie kosiarką, przez co nie sprawdzi się ona w ogrodach z trawą rosnącą między licznymi krzewami i rabatkami.

Alternatywa z akumulatorem

Kosiarki akumulatorowe są alternatywnym rozwiązaniem dla urządzeń zasilanych prądem. Brak kabla sprawia, że manewrowanie nimi jest dużo prostsze, ponieważ przewód nie plącze się pomiędzy krzewami i elementami architektury ogrodowej. Wybierając urządzenia o mocy 1500-1800 W, będziecie mogli skosić nawet dość wysoką trawę.

Czas pracy tych urządzeń ograniczony jest jednak poziomem naładowania akumulatora, którego ładowanie zajmuje nawet kilka godzin. Średnio na jednym ładowaniu skosicie do 2000 m2 powierzchni (w zależności od mocy silnika). W zamian za tą niedogodność, kosiarek tych możecie uży

w miejscach pozbawionych źródeł prądu. Są też one ciche, w miarę lekkie i ekologiczne.

Kosiarki spalinowe

Jeżeli posiadacie trawniki o bardzo dużej powierzchni, przekraczającej 500 m2 oraz wielkoobszarowe grunty, najlepszym wyborem będą kosiarki spalinowe. Z powodzeniem użyjecie ich na zaniedbanych trawnikach – zachwaszczonych oraz porośniętych wysoką trawą. Urządzenia te cechują się dużą mocą (silniki od 3,5 do 6 KM). Sprawdzą się one na nierównym gruncie, ale nie nadmiernie pochyłym.

Ze względu na swoją wagę oraz szerokość (około 50 cm), manewrowanie nimi jest nico utrudnione. Dlatego też lepiej, abyście używali ich na niezagospodarowanych trawnikach. Pamiętajcie też, że urządzenia te emitują spaliny, których opary będziecie wdychać. Są też dość głośne. Jest to niestety cena, którą musicie zapłacić za ich dużą wydajność, wytrzymałość oraz szybkie tempo pracy.

Przydatne dodatki

Bez względu na rodzaj urządzenia, które wybierzecie, zwracajcie uwagę, aby miało ona regulowaną wysokość noży tnących, przy pomocy jednej centralnej dźwigni. Wybierajcie też te modele, których tylne koła są większe od przednich. Dzięki temu urządzenia będą bardziej zwrotne oraz łatwiejsze w prowadzeniu.

Możecie też pokusić się o zakup modeli z funkcją mulczowania. Dzięki temu wasze trawniki będą regularnie nawożone i zachowają zdrowy i estetyczny wygląd.

Dodaj komentarz