Karsanit.pl

wszystko dla domu

Co najlepsze na dach jednospadowy?

Dach jednospadowy to rozwiązanie coraz częściej stosowane w nowoczesnych domach. Dawniej niezbyt dobrze kojarzone, ze względu na mało estetyczny wygląd, stosowano je głównie na wiatach przystankowych czy pomieszczeniach gospodarczych. Dziś dach tego typu, idealnie pasuje do prostych brył budynków. 

Dach jednospadowy, czyli jaki i kiedy warto go wybrać?

Może na wstępie parę słów wyjaśnienia czym właściwie jest dach jednospadowy. Konstrukcja tego typu, to można powiedzieć kompromis pomiędzy dachem płaskim, a dwuspadowym. Rozwiązanie tego typu najczęściej stosowane jest w nowoczesnych domach jednorodzinnych, zwłaszcza na wąskich posesjach lub na domach, które znajdują się zaraz przy skraju działki. Takie rozwiązanie umożliwia odprowadzanie wody na działkę właściciela, a konstrukcja dachu nie zachodzi na sąsiednią posesję. Konstrukcja tego typu jest też o wiele tańsza niż dach wielospadowy, o skomplikowanych kształtach. Dach jednospadowy często stosowany jest również podczas remontów starych budynków, zwłaszcza tych z lat 80, kiedy to domy przypominały kwadratowe bryły z prostymi dachami. Dach jednospadowy to idealne rozwiązanie na poniesienie takiego budynku i zyskanie większej powierzchni użytkowej. 

Jaki materiał na pokrycie będzie najlepszy? 

Tak jak każdy inny dach, również ten jednospadowy można kryć dowolnymi materiałami. Wszystko zależy od tego w jakim stanie jest więźba dachu oraz zasobności portfela. Najpopularniejszy materiał to oczywiście blacha – jest nie tylko tania, ale przede wszystkim wytrzymała i odporna na szkodliwe działanie czynników atmosferycznych. Jeżeli już jesteśmy zdecydowani na blaszane pokrycie, to trzeba zadać sobie pytanie co będzie lepsze – blachodachówka czy blacha trapezowa? Tu już wybór zależy od indywidualnych upodobań i gustu. W nowoczesnych bryłach najczęściej stosuje się blachę trapezową, ze względu na szeroki wybór kolorów oraz sposób wykończenia.  Warto dodać, że pokrycie dachu tego typu, jest stosunkowo łatwe oraz szybkie. Łatwiej jest też obliczyć ilość potrzebnego materiału. 

Więcej o blachach trapezowych i blachodachówkach przeczytacie na stronie: https://glinmet.pl/.


Dodaj komentarz