Karsanit.pl

wszystko dla domu

Rynny plastikowe czy metalowe? Które będą lepsze?

Dach to nie tylko pokrycie, które zbudowane jest z odpowiednich materiałów, dzięki którym mieszkańcy mogą cieszyć się ciepłem i nie bać się, że będzie im kapać na głowę. No właśnie, aby nie kapało, to konieczne jest odpowiednie odprowadzanie wody z dachu, a służą do rynny. To one też chronią elewację przed zalaniem! Dlatego wybór właściwych rynien jest bardzo ważny. Jakie mamy do wyboru i które będą lepsze? 

Dobry materiał i ładny kształt 

Aby system odprowadzania wody spełniał swe zadanie we właściwy sposób, musi być wykonany z najwyższej jakości materiałów. Od tego przecież zależy trwałość wszystkich elementów odprowadzających wodę z dachu. Producenci oferują też rynny w różnych kształtach i kolorach, dzięki temu można bez problemu wybrać takie, które będą pasować do dachu oraz elewacji budynku. Estetyka przecież też jest bardzo ważna! Spośród materiałów dostępnych na rynku, mamy do wyboru plastik oraz metal. Te drugie znane są już od lat, z roku na rok wciąż udoskonalane, a co za tym idzie – stają się trwalsze i dzięki zastosowaniu odpowiednich powłok, wzrasta również ich odporność na rdzę i korozję. Jeżeli cenę można zaliczyć do wad, to jest ona minusem rynien metalowych, ponieważ są one drogie, ale wytrzymałe. Jednak równie popularne są rynny plastikowe – nie wymagają one konserwacji oraz są odporne na działanie czynników atmosferycznych. Ich zaletą jest mała masa i stosunkowo niska cena. 

Więc co lepsze? Plastik czy metal? 

Ciężko jednoznacznie odpowiedzieć na pytanie co będzie lepsze – rynny metalowe czy plastikowe, bo wszystko zależy od tego na jakim budynku będą montowane. Zarówno metal i jak i plastik, mają swoje wady i zalety. PCV w wysokich temperaturach może zmięknąć, natomiast na mrozie – twardnieć i stać się kruche. Jeżeli mamy do czynienia z dachem, który jest mocno nasłoneczniony, lepiej sprawdzą się rynny metalowe, ponieważ materiał ten, nie odkształca się pod wpływem temperatur. Rynny metalowe odporne są na uszkodzenia, ale bardzo łatwo można uszkodzić ich powłokę np. poprzez ocierające się gałęzie. Dlatego na dachach domów, które znajdują się w pobliżu drzew, lepiej wybrać rynny plastikowe. Więcej o rynnach przeczytacie na stronie: https://glinmet.pl/.


Dodaj komentarz