Karsanit.pl

wszystko dla domu

Czy można utwardzić drogę do posesji? Oczywiście, że tak! Poznajcie najlepsze rozwiązania

Budowa domu wymaga utwardzenia drogi dojazdowej do posesji i za tę pracę należy zabrać się jeszcze przed fundamentowaniem. Ciężki sprzęt, który będzie jeździł po terenie nie powinien ugrzęznąć w ziemi, dlatego takie prace są niezbędne. Jeśli budynek ma być usytuowany blisko skarpy, to należy ją również zabezpieczyć, aby ziemia się nie osuwała. Wszystkie prace ziemne ułatwią późniejsze prace budowlane, a dobra podbudowa sprawia, że późniejsze wykonanie docelowej drogi do posesji o bardziej dekoracyjnym charakterze jest łatwiejsze.

Utwardzenie drogi gruzem pobudowlanym – najtańsza opcja

Kiedy masz już pozwolenie na budowę możesz zabrać się za pierwsze pracę. Często jednak teren jest grząski, trzeba go wcześniej odwodnić i utwardzić. Warstwa drenażowa musi być solidna. Pracę zawsze rozpoczynają się od wykorytowania drogi, czyli usunięcia wierzchniej warstwy ziemi. Potem można przystąpić do wysypywania większego gruzu i jego utwardzenia przy pomocy ciężkiego sprzętu. Kolejną warstwę stanowi drobniejszy gruz. Potem potrzebna jest spora warstwa piasku. Następnie można wyrównać teren po rozłożeniu ziemnej warstwy. Oczywiście nieco więcej pracy czeka nas, gdy grunt jest niespoisty.

Utwardzenie drogi przy użyciu żwiru i geowłókniny i betonowe utwardzenie skarp – solidne i trwałe

Kolejnym sposobem, by skutecznie utwardzić drogę do posesji jest stosowanie kruszywa o różnej gradacji i geowłókniny. Tutaj koszty będą nieco wyższe niż w przypadku stosowania gruzu po rozbiórce budynków. Przede wszystkim należy się zaopatrzyć w kruszywo o różnej frakcji. Najpierw rozsypuje się żwir o większej frakcji. Musi być on odpowiednio ubity i utwardzony. Po wykonaniu tej czynności należy rozłożyć warstwę geowłókniny, która stanowi część drenującą i zapobiegającą przedostawaniu się piasku, a jednocześnie przepuszczającą wodę do niższych warstw gleby. Na geowłókninę znów wysypuje się kruszywo i utwardza. Potem układa się kolejną warstwę geowłókniny, a na nią wierzchnią warstwę kruszywo o najmniejszej gradacji. Dzięki temu droga dojazdowa do posesji jest solidnie utwardzona. A co jeśli w pobliżu znajduje się skarpa bądź jest ona sztucznie usypana dla urozmaicenia terenu ogrodowego. Wtedy i ją należy utwardzić. Najlepiej stosować w tym celu bloki betonowe, a dokładnie elki betonowe. W ten sposób można stworzyć murki oporowe, które skutecznie będą zapobiegać erozji dużych warstw ziemi. Bloki betonowe są odporne na niekorzystne warunki atmosferyczne, zarówno skrajnie niską, jak i wysoką temperaturę, zatem nie powinno być problemu z ich pękaniem.         

Położenie płyt betonowych po utwardzeniu

Utwardzenie to jedno, ale na utwardzoną powierzchnię można jeszcze ułożyć płyty betonowe. Takie rozwiązanie sprawdza się jako droga tymczasowa. Jeśli owy materiał nie jest potrzebny na kolejnej budowie, to może być to droga do posesji użytkowana przez dłuższy czas. Takie rozwiązanie sprawdza się, kiedy na danym terenie jest wiele działek budowlanych, które jeszcze nie zostały sprzedane. Droga musi być wystarczająco solidna, aby wytrzymała nawet kilka lat. Jeśli nie chce się samodzielnie ponosić kosztów budwy drogi do posesji i podzielić ją pomiędzy przyszłych sąsiadów takie rozwiązanie się sprawdzi. Płyty betonowe, choć solidne to jednak nie są elementem pasującym do eleganckiej elewacji domu, zatem ostatecznie lepiej zdecydować się na coś innego.      

Kostka betonowa najlepszym rozwiązaniem po usunięciu tymczasowych płyt betonowych

Oczywiście najbardziej trwała będzie droga asfaltowa, jednak nie zawsze na takie rozwiązanie można sobie pozwolić. Zatem drugim wyborem może być trwała droga wykończona kostką betonową. W tym przypadku można wybrać wiele wzorów i różne kolory i stworzyć drogę idealnie pasującą do otoczenia. Taka droga będzie komponować się z wykończeniem podjazdu do garażu, a także ścieżek. Oczywiście trzeba zwrócić uwagę na odporność materiału na ścieranie i wziąć pod uwagę fakt, czy po drodze będą jeździły  pojazdy ciężarowe.

Utwardzenie drogi dojazdowej do posesji nie jest zadaniem trudnym ani czasochłonnym. Zwykle, jeśli nie ma wyraźnych przeszkód i konieczności długiego odwadniania terenu, taka praca może zostać wykonana w ciągu maksymalnie dwóch dni.

Dodaj komentarz