Karsanit.pl

wszystko dla domu

Gąsior do blachodachówki modułowej

Samo zamontowanie blachodachówki na więźbie to za mało, by móc powiedzieć, że zadaszenie zostało wykończone i odpowiednio zabezpiecza budynek. Należy jeszcze zainstalować rynny, gąsior, struktonit czy śniegołapy. O tym, dlaczego gąsior jest tak ważny i jak go wybrać, przeczytasz w tym artykule.

Gąsior – właściwości i funkcje

Najważniejszą funkcją gąsiora jest odprowadzanie wody do rynien. Dzięki niemu dach może przetrwać lata i dobrze się prezentować. Prawidłowy montaż tego elementu, to zainstalowanie go w miejscu, gdzie szczyt dachu tworzy dwie przecinające się linie.

Przestrzeń w gąsiorze sprawia, że przechodzi przez niego powietrze i przy okazji dach suszy się po obfitych opadach deszczu lub śniegu. Ten element wraz ze śniegołapami i rynnami tworzy idealne zadaszenie, które zabezpiecza wnętrze domy, zewnętrzną część budynku oraz elewację, przed wilgocią, grzybem i pleśnią.

Jaki gąsior wybrać do blachodachówki modułowej?

Blachodachówka modułowa, sama w sobie jest elegancka i wygląda świetnie na każdym budynku. Jednak wybierając gąsior, warto kupić ten, który przeznaczony jest do danego typu naszego zadaszenia. Powinien być również w tym samym kolorze, by całe poszycie tworzyło spójną całość.

Nie zapominajmy o jakości materiałów, z których ten element dachu jest wyprodukowany. Najlepszy gąsior musi być ocynkowany lub posiadać inne powłoki zabezpieczające go przed korozją i negatywnymi czynnikami atmosferycznymi. Koniecznie zamontujemy również zakończenie gąsiora, potocznie nazywane zaślepką. 

Blacha trapezowa i inne pokrycia, a gąsior

Jeśli na Twoim dachu będzie położona blacha trapezowa, musisz dobrać gąsior dedykowany temu pokryciu. Warto pamiętać, że bez względu na to na jaki rodzaj blachy dachowej wybieramy gąsior, musi on być odporny na uszkodzenia mechaniczne, wodę, śnieg, kwaśny deszcz i inne negatywne czynniki. Podobnie zresztą jak samo zadaszenie, skrupulatnie wybierajmy więc ten element wykończeniowy dachu, jakim jest gąsior.

Dodaj komentarz