Karsanit.pl

wszystko dla domu

Jak wybrać najlepszą pilarkę spalinową?

wood-1728019_960_720Pilarki spalinowe, oparte o niewielkich rozmiarów dwusuwowe silniki spalinowe, imponują mocą i pracą na wysokich obrotach. Nawet proste modele pozwolą szybko i efektywnie oczyścić ogródek z zarośli i doprowadzić działkę do porządku.

Wybierając pilarkę spalinową, należy zwrócić szczególną uwagę na cztery czynniki: wagę, poziom hałasu, moc silnika oraz długość prowadnicy. Zanim przejdziemy do opisu procesu decyzyjno-zakupowego, wspomnijmy o samej budowie i częściach piły spalinowej.

Pilarka spalinowa, czyli…

Podstawowym elementem konstrukcyjnym urządzenia jest układ zawierający zbiornik paliwa, gaźnik oraz filtr powietrza. W nowoczesnych piłach układy zapłonowe zostały zastąpione modułami elektronicznymi. Rolą gaźnika jest regulowanie składu mieszanki na wszystkich obrotach. Cięcie realizowane jest za pomocą ostrej piły łańcuchowej, prowadnicy oraz kółka regulującego. Piła spalinowa jest dość prostym urządzeniem złożonym z niewielkiej liczby elementów. Z tego względu każda część musi być wykonana z materiałów wysokiej jakości i charakteryzować się dużą precyzyjnością działania.

Niewielka waga

Pierwszym warunkiem stawianym przed piłami spalinowymi jest niewielka masa własna. W ofercie producentów znajdziemy piły do przycinania niewielkich drzewek, ważące nie więcej niż 3-4 kilogramy, a także bardziej zaawansowane urządzenia, których waga przekracza 10 kg. Droższe i cięższe urządzenia są zazwyczaj wyposażone w dodatki, które mają z założenia ułatwić pracę, ale są zazwyczaj zbędne przy wykonywaniu prac w przydomowym ogródku. Operowanie ciężkim urządzeniem bywa problematyczne – zwłaszcza, kiedy chcemy pozbyć się gałęzi i wykonywać „akrobacje” w powietrzu. Im lżejszy model, tym większy komfort pracy.

Moc silnika

Najistotniejszym parametrem opisującym pilarkę spalinową jest moc silnika podawana w koniach mechanicznych lub kilowatach. Piła spalinowa do przycinania drzewek lub gałęzi nie musi mieć wysokiej mocy – w zupełności wystarczy moc rzędu 1,5-2,5 KM. Jeżeli jednak planujemy ciąć drewno na opał oraz wykonywać drobne prace leśne, najlepiej dobrać piłę o wyższej mocy, oscylującej w granicach 2,5 KM. Urządzenia o mocy 9KM i więcej są dedykowane do wycinania drzew.

Prowadnica

Kolejną kwestią jest długość prowadnicy. Im dłuższa, tym większy komfort wykonywania prac. Do wykonywania prostych prac w ogrodzie z powodzeniem wystarczą prowadnice o długości rzędu 30-35 cm. Większe są na ogół stosowane w modelach przeznaczonych do profesjonalnych prac leśnych.

Bezpieczeństwo ponad wszystko!

Na sam koniec, musimy wspomnieć o bezpieczeństwie użytkowania piły spalinowej. Wybierając odpowiedni model, zwróćmy uwagę na to, czy wszystkie części ruchome są odpowiednio osłonięte i zabezpieczone. Każda pilarka powinna być wyposażona w hamulec, który umożliwi zatrzymanie silnika w sytuacji awaryjnej.

Większość producentów, wychodząc naprzeciw oczekiwaniom klientów, wprowadza liczne udogodnienia, np. funkcję ułatwiającą rozruch urządzenia. Wybierając piłę spalinową, warto zwrócić uwagę na pomniejsze kwestie techniczne i podarować sobie odrobinę wygody podczas eksploatacji urządzenia.

Dodaj komentarz