Karsanit.pl

wszystko dla domu

Szyjemy poduszki z klinem

bed-1575460_960_720Miękkie poduszki, wykonane według własnego pomysłu, sprawią, że nawet twarde siedzenia czy ławki staną się bardzo wygodne, i nadadzą eleganckiego wyglądu nowoczesnemu wnętrzu. Jak je wykonać i jakich materiałów użyć?

Kształt

Pokrowce mogą mieć dowolne kształty, odpowiednio dopasowane do krzeseł czy innych przedmiotów. Wszycie do pokrowca klinów sprawi, że w łatwy sposób będzie można wsunąć miękki wkład z gąbki. Wykończenie poduszki lamówką podkreśli wyraźnie jej kształt, a wszycie zamka błyskawicznego do środkowego klina ułatwi wyjmowanie wkładu z gąbki.

Materiał

Tkaniny o ścisłym splocie z nadrukowanym lub tkanym wzorem wykańcza się jednobarwną lamówką w kontrastowym kolorze. Natomiast pokrowiec, do którego została użyta tkanina gładka, można wykończyć lamówką w paseczki. Ciekawym pomysłem jest połączenie wyrazistej kratki z dwiema gładkimi tkaninami, z których uszyto lamówki i klin. Chcąc profesjonalnie wykonać pokrowiec z wzorzystego materiału, należy upewnić się, czy wzór na klinie przebiega w tym samym kierunku, co wzór spodu i wierzchu poduszki.

Wykonanie

Przed rozpoczęciem szycia pokrowca trzeba zmierzyć głębokość i długość siedzenia. Uzyskamy w ten sposób wymiary wkładu z gąbki. Ze względu na lamówkę, wymiary pokrowca na powierzchnię z wgłębieniem lub krzesło z bocznymi oparciami powinny być pomniejszone o 6 mm na całym obwodzie. Przy wyborze gąbki dobrze jest skorzystać z rady sprzedawcy. Mając na uwadze bezpieczeństwo, wybierajmy wkład z gąbki niepalnej, o średniej grubości.
Pokrowce można uszyć o dowolnych kształtach i różnej wielkości, zarówno kwadratowe, jak i prostokątne.
Okrągła poduszka stanowi interesujące urozmaicenie, a umieszczenie na jej środku dużego guzika wygląda szczególnie dekoracyjnie. Lamówka i guziki w kontrastowym kolorze podkreślą jej okrągły kształt. Sposób szycia takiego pokrowca z klinem jest zasadniczo taki sam, jak w wersji kwadratowej. Należy użyć okrągłego wkładu z gąbki lub ewentualnie, na poduszkę o bardziej miękkich kształtach, gotowego wkładu z pierza. Więcej o doborze tkanin przeczytasz na http://zubibo.pl/blog-pol.phtml.

Dodaj komentarz