Karsanit.pl

wszystko dla domu

Szlifierki kątowe – co warto o nich wiedzieć?

grinder-1412226_1280Szlifierka kątowa to urządzenie, które powinno znaleźć się w każdym warsztacie – zarówno u profesjonalistów, zajmujących się remontami i budowlanką czy amatorów, którzy używają szlifierki wyłącznie do prac domowych. Szlifierka kątowa służy do cięcia oraz szlifowania wielu różnych powierzchni. Jakie ma właściwości? Którą wybrać do użytku domowego, a którą do pracy w zawodzie budowlańca czy wykończeniowca?

Szlifierka kątowa – bogate zastosowanie

Zwykle szlifierki kątowe przeznaczone są do cięcia i szlifowania metali, betonu, ceramiki czy drewna. Możemy za ich pomocą przeciąć pręt zbrojeniowy, elementy betonowe, blachy czy płytki ceramiczne. Możemy je wykorzystywać również do zgrubnego szlifowania powierzchni, np. spawów.

Szlifierka dla amatora i dla zawodowca

Szukacie szlifierki przeznaczonej do podstawowych prac remontowych w mieszkaniu? A może macie swoją firmę remontową i szukacie profesjonalnego narzędzia? W zależności od przeznaczenia szlifierki, powinniśmy wybrać narzędzie o odpowiedniej mocy silnika, średnicy tarcz czy wyjątkowych funkcjach. Często zwraca się też uwagę na sam korpus oraz uchwyty, dzięki którym praca z narzędziem jest bezpieczniejsza. Jaką szlifierkę kupić do domu, a jaką do firmy?

Narzędzie dla amatora. Szukasz szlifierki kątowej, która posłuży Ci do prac wykończeniowych w domu? Chcesz dociąć płytki do łazienki, a może zeszlifować łączenia po spawaniu? W takim razie wybierz szlifierkę o tarczy ze średnicą  115 mm. Do amatorskich zadań sprawdzą się szlifierki o mocy od 450 do 900 W. Dla ułatwienia, np. przy wymianie tarcz, możesz zakupić szlifierkę z blokadą wrzeciona.

Narzędzie do prac remontowych. Jeśli masz swój warsztat czy firmę remontową, a ze szlifierki kątowej korzystasz bardzo często, zainwestuj w urządzenie o większej mocy – od 600 do nawet 1200 W. Najlepiej sprawdzi się tu tarcza o średnicy 125 mm. W przypadku firm, warto wybrać urządzenie z metalowym korpusem, który jest bardziej odporny na wszelkie uszkodzenia.

Narzędzie do prac budowlanych. W przypadku prac budowlanych potrzebujemy już sprzętu „większego kalibru”. Cięcie prętów zbrojeniowych, kostki brukowej czy szlifowanie betonu wymaga zastosowania zaawansowanych narzędzi. Powinny to być już profesjonalne szlifierki, których tarcze mają średnicę wielkości 180 lub 230 mm. Również moc urządzeń będzie większa, bo od 2000 W do nawet 2600 W.

Jeśli chodzi o szlifierki kątowe z phuabc.com.pl, to znajdziecie tu przede wszystkim urządzenia marek znanych wśród profesjonalistów, takich jak Makita, DeWALT czy Black&Decker. Kupicie tu zarówno tańsze urządzenia z silnikami 700-900 W oraz szlifierki do zadań specjalnych o mocy ponad 2000 W i średnicy tarczy równej 230 mm. Niektóre z nich mają specjalne zabezpieczenia, np. w przypadku nagłego odcięcia prądu szlifierka nie włączy się samoistnie po jego włączeniu.

Szlifierka – rodzaje tarcz

Musimy wiedzieć, że nie każda tarcza będzie nadawać się do cięcia i szlifowania każdego rodzaju powierzchni. Przede wszystkim tarcze możemy podzielić ze względu na rodzaj obróbki, do której chcemy użyć szlifierki:

  • Tarcze do cięcia – ich grubość mierzy od 0,8 do 3,2 mm.
  • Tarcze do szlifowania – są grubsze niż tarcze do cięcia, zazwyczaj mają od 6 do 6,4 mm grubości.

Kolejny podział to rozróżnienie ze względu na rodzaj materiału, który poddawany jest szlifowaniu lub cięciu. I tak tarcze dzielimy na:

  • tarcze do kamienia
  • tarcze do metalu
  • tarcze do stali
  • tarcze diamentowe – są przeznaczone do cięcia najtwardszych materiałów budowlanych

Dodatkowe funkcje szlifierek

W zależności od stopnia zaawansowania urządzenia, a także od tego, czego właściwie wymagamy od szlifierki kątowej i do jakich prac będziemy ją wykorzystywać, możemy zakupić urządzenie z różnymi dodatkowymi funkcjami. Wśród nich znajduje się blokada wrzeciona, płynna regulacja obrotów czy szybki hamulec ściernicy. Funkcje te wpływają przede wszystkim na bezpieczeństwo oraz wygodę pracy.

Dodaj komentarz