Karsanit.pl

wszystko dla domu

Kołdra całoroczna czy sezonowa – co wybrać?

Niektórzy w ogóle nie zastanawiają się nad tym, jaką kołdrę kupić. Warto jednak o tym pomyśleć, ponieważ odpowiednio dobrana kołdra może nam pomóc przetrwać upały latem czy mroźne noce w czasie zimy. Co jednak lepiej kupić – kołdrę całoroczną czy sezonową?

Kołdry sezonowe – na każdą porę roku

Zapewne nieraz w czasie zimy musiałeś brać dodatkowy koc, by zapewnić sobie ciepły sen. Skądś to znamy. Zwykłe kołdry mogą być za cienkie na mroźniejsze noce. Dlatego warto właśnie na ten okres kupić kołdrę zimową. Jak zapewne się domyślacie, jest ona dużo cieplejsza niż standardowa kołdra. Nie oznacza to jednak, że musi być gruba i ciężka. Bardzo duże znaczenie ma bowiem materiał, z którego wykonana jest kołdra, a także jego właściwości. Na zimę polecane są zwłaszcza kołdry z gęsiego puchu, a także kołdry termiczne z tkaniny bawełniano-poliestrowej. Typowo zimową kołdrą jest także ta wykonana z owczej wełny. Wełna sama z siebie jest dobrym izolatorem ciepła. Jednocześnie jednak – dzięki kurczeniu się i rozprężaniu w zależności od temperatury – nie doprowadza do przegrzania organizmu. 

Kołdry letnie z kolei mają za zadanie odprowadzać nadmiar wilgoci. Cechują się też dobrą oddychalnością i zwykle są dużo cieńsze niż kołdry zimowe. Wśród nich znajdziemy kołdry jedwabne, kołdry z bambusa czy ze sztucznych włókien.

Kołdra całoroczna – dobry wybór dla każdego

Kołdra 4 pory roku to rozwiązanie uniwersalne, polecane dla osób, które nie mogą pozwolić sobie na zakup dwóch kołder – zarówno na okres chłodniejszy, jak i cieplejszy. Kołdra całoroczna to najczęściej kołdra syntetyczna, produkowana z dwóch warstw, zapinanych najczęściej na zamek. W czasie upalnych nocy korzystamy tylko z jednej warstwy. 

Za kołdrę całoroczną może służyć także kołdra puchowa, która ma nieco mniej puchu niż kołdra zimowa, ale też więcej niż kołdra letnia. 

Różne rodzaje kołder, a także poduszki, materace czy łóżka, znajdziecie na stronie: https://expertsnu.pl/. Ponadto na stronie dostępne są również porady na temat zdrowego i higienicznego snu. Warto więc zapoznać się z nimi, by polepszyć jakość swojego snu. 

Dodaj komentarz