Karsanit.pl

wszystko dla domu

Kupujesz TV? Jakie pytania powinieneś sobie zadać?

Nowy telewizor kupujemy do nowego mieszkania, po dużym napływie gotówki lub z jakiejś uroczystej okazji. Nowy TV może być także okazją do wymiany starego, zepsutego lub przestarzałego sprzętu. Jedno jest pewne, jego zakup to poważna sprawa. Czy wiesz, jaki telewizor kupić? A może kierujesz się wyłącznie tym, co zobaczysz na ulotce zawieszonej przy oglądanym sprzęcie?

Kupujący, dzielą się na takich co:

Dobrze przygotowują się do zakupu – czytają fora, opinie, oglądają filmy instruktażowe,

Wcale nie przygotowują się do kupna – uważają, że sprzedawca wybierze dla nich idealny model.

Ten artykuł jest właściwie dla jednych i drugich. Tym pierwszym przekaże sporą dawkę wiedzy. Drugim otworzy oczy na niektóre kwestie, zanim gorączkowo uwierzą we wszystko co powie im się w danym miejscu. I nie ważne, czy kupujesz TV Ultra HD, czy 32 calowego „zwyczajniaka”. Wiedza, przyda się zawsze. Zatem, miłej lektury!

Kto pyta, nie błądzi, czyli o co zapytać sprzedawcę, podczas zakupu nowego TV:

1. Powierzchnia mojego salonu to… metrów kwadratowych. Czy zatem ten TV nie będzie za duży?

To pytanie bardzo często towarzyszy tym osobom, które są właścicielami mniejszych mieszkań w bloku. Ich salon jest zwykle otwarty na kuchnię, a odbiornik stanowi część integralną tego pomieszczenia. Obawy co do wielkości TV nie są jednak słuszne. Jak się okazuje, obraz w telewizorach z płaskim ekranem ma proporcje 16:9, dzięki czemu filmy, programy TV wyświetlane na nim można oglądać z dużo mniejszej odległości niż na tradycyjnym tv kineskopowym.

Uwaga: 42-calowy ekran płaskiego monitora można oglądać z odległości nawet 160 cm.

2. Mój pokój jest mocno naświetlony, czy ten ekran będzie odpowiedni?

W bardzo nasłonecznionych wnętrzach warto zdecydować się na ekran LCD. Takie telewizory nie odbijają światła bocznego, które najczęściej wpływa na niedogodności podczas seansów filmowych.

3. Co tak naprawdę oznacza dla nas telewizor FULL HD?

Sprzedawcy bardzo często przedstawiają nam oferty z telewizorami w pakiecie FULL HD, warto jednak pamiętać, że jeśli zamierzamy kupić mniejszy odbiornik, a dokładnie nie przekraczający 42 cale to nie warto inwestować w tę opcję. Zmiany w obrazie na tak małym ekranie nie będą bowiem zauważalne. Ekrany Full HD są przeznaczone dla bardzo wybrednych oglądaczy.

4. Czy kontrast jest ważny?

Jak najbardziej tak. Im wyższy będzie współczynnik kontrastu, tym płaski ekran lepiej odwzoruje rzeczywistość, będzie wyraźniejszy. Uważa się, że telewizory plazmowe mają wyższy kontrast niż telewizory LCD.

5. Różne parametry, jak porównać?

Pierwsza zasada, nie czytaj etykiet, ale poproś sprzedawcę by włączył jednocześnie kilka odbiorników. Warto obejrzeć statyczne treści, jak i filmów czy obrazów dynamicznych – np. przyrodniczych.

Uwaga: Telewizor plazmowy lepiej prezentuje się w domu, a LCD w sklepie, ponieważ jego obraz jest bardziej widoczny przy mocnym natężeniu światła.

6. Chcę TV tani w użytkowaniu więc…

Wybierz właściwie dowolny model. Producenci nowoczesnego sprzętu dbają o energooszczędność telewizorów. Różnice wynikające z ich odmiennej budowy, w rozrachunku poboru energii są minimalne.

Dodaj komentarz