Karsanit.pl

wszystko dla domu

Profile elewacyjne

country-house-540796_640Co prawda czasy renesansowych, nad wyraz wyszukanych i bogatych zdobień już dawno minęły, to jednak wciąż istnieją sposoby na to, aby nieco udekorować fasady budynków mieszkalnych czy tych użyteczności publicznej. Są to profile elewacyjne różnego rodzaju, które z pewnością upiększą dom i dzięki któremu budynek będzie oryginalny, jedyny w swoim rodzaju.

Czym są profile elewacyjne?

Inaczej można je nazwać sztukaterią elewacyjną. Jest to bardzo szeroka gama wyrobów, które mają za zadanie udekorować fasadę budynku, przyczyniając się do uzyskania wyjątkowych efektów przy wykańczaniu domów i innych budynków. Efekty są widoczne gołym okiem i nie tylko przyciągają uwagę oraz wzrok gości i przechodzących obok budynku osób, ale również podnoszą wartość estetyczną samej budowli. Jedną z firm, zajmujących się produkcją profili elewacyjnych, jest WMB. Przedsiębiorstwo, z którego ofertą można się zapoznać na stronie internetowej www.wmb.pl, oferuje swoim klientom sztukaterię o wysokiej elastyczności, która cały czas dopasowuje się do fasady budynku, co ogranicza powstawanie mikropęknięć na stykach profili i gwarantuje ich dłuższą żywotność. Sztukateria oferowana przez tę firmę jest wykonana z wysoce utwardzanego styropianu i dodatkowo zabezpieczona przed promieniowaniem UV oraz szkodliwymi warunkami atmosferycznymi za pomocą warstwy żywic polimerowo-akrylowych z domieszką kruszywa kwarcowego.

Listwy elewacyjne

Jednym z najbardziej powszechnie znanych i wykorzystywanych profili elewacyjnych są listwy. Tego typu ozdoby pasują do wszystkich budynków bez względu na ich styl, dlatego dobrze będą wyglądały na fasadzie nowoczesnego domku jednorodzinnego, jak i klasycznego budynku, na przykład biblioteki miejskiej. Takie listwy elewacyjne można stosować w formie opasek, które okalają okna lub drzwi. Dobrym pomysłem jest również zastosowanie ich w formie gzymsu, mającego za zadanie oddzielenie poszczególnych kondygnacji budynku. Tego typu listwy, a ich kształt można wybierać spośród naprawdę wielu możliwości.

Listwy podokienne

Inaczej w skrócie nazywane podokiennikami. Tego typu listwy, jak sama nazwa wskazuje, stosuje się głównie jako wykończenie pod parapetem. Aby podokiennik dobrze się prezentował, musi być nieco krótszy i węższy od samego parapetu. Dopiero wtedy prezentuje się w pełnej krasie i odpowiednio dekoruje okno. Podokienniki, w razie potrzeb, mogą także spełniać rolę gzymsów pasmowych oddzielających kondygnacje budynku lub jako profile dekoracyjne, okalające balkon.

Gzymsy

Gzyms jest elementem w formie poziomego pasa, który jest zwykle profilowany i wysunięty przed fasadę muru. Mimo że jest ozdobny, jego funkcja to ochrona ściany przed ściekającą wodą opadową. Jest wiele rodzajów gzymsów, w zależności od funkcji, jakie pełnią i miejsca, w jakim powinny być zamontowane. Mogą to być więc gzymsy wieńczące, pasowe, cokołowe, naddrzwiowe, nadokienne i obramujące. Gzymsy wieńczące na przykład umieszcza się pod samym dachem budynku, jako jego zakończenie, a naddrzwiowe lub nadokienne odpowiednio nad drzwiami oraz oknami.

Bonie

Nieodzownym elementem nowoczesnej architektury, szczególnie starych budynków, w tym kamienic, które są poddawane renowacji, są bonie. To spoiny, które mają za zadanie podkreślać układ kamieni lub rower w tynku. Taka ozdoba nadaje fasadzie budynku i całej budowli monumentalny charakter. W zależności od wizji architekta bonie można umieścić na całej fasadzie budynku lub tylko na cokole, filarach czy na narożach ścian. Najpopularniejszym zdaje się być ten ostatni sposób wykorzystania. Bonie mogą być proste, narożne lub pasowe.

Oprócz wymienionych profili elewacyjnych występuje ich jeszcze o wiele więcej. Aby zapoznać się z całą bogatą ofertą firmy WMB, należy wejść na jej stronę internetową. Zamontowanie profili elewacyjnych to bardzo dobry sposób na upiększenie fasady budynku i nadanie jej niepowtarzalnego charakteru.

Dodaj komentarz