Karsanit.pl

wszystko dla domu

Rodzaje szalunków i ich wpływ na całą budowę. Czym kierować się przy wyborze i czy cena ma znaczenie?

Prowadzenie budowy nie jest łatwe i wymaga podejmowania często trudnych decyzji. Niezwykle istotne znaczenie ma wybór właściwych szalunków, które podpierają, ale i stanowią najważniejszą formę betonowej konstrukcji. Ogólnie przyjmuje się zasadę, że szalowanie powinno wykonywać się tam, gdzie stosuje się beton bądź kompozyt żelbetonowy. Dzięki temu cała konstrukcja domu jest zdecydowanie trwalsza, ale i maksymalnie stabilna. W dzisiejszym poradniku przedstawimy Wam rodzaje szalunków i ich wpływ na całą budowę, a także zastanowimy się czym kierować się przy wyborze i czy cena jest ważna.

Szalunek – czym on właściwie jest?

Wiele słyszy się jak ważne jest szalowanie, jednak wielu inwestorów nie do końca zdaje sobie sprawę czym ono do końca jest, dlatego też podjęcie decyzji co do wyboru odpowiedniego rozwiązania jest właściwie bardzo trudne. Otóż pod definicją szalunku kryje się tymczasowa konstrukcja, która ma za zadanie nadać właściwy kształt mieszance betonowej. Szalunki mogą być wykonane z drewna, drewnianych wiór czy sklejki wodoodpornej. Można także wybrać szalunki metalowe, które są jednak zdecydowanie bardziej kosztowne, a przy tym ich funkcjonalność nie jest wcale większa. Szalunki systemowe sprawdzają się także do produkcji prefabrykatów i w przypadku konstrukcji ze stali najlepiej wybierać także szalunki metalowe.

Poznaj rodzaje szalunków

Występują różne rodzaje szalunków. Dostępne są szalunki ścienne, które stosowane są do zabezpieczania otworów w ścianach, a więc występują w miejscach naokoło okien czy też drzwi. Można je także wykorzystać jako wsporniki przy dekorowaniu elewacji. Jak wiadomo szalunki mają podtrzymywać konstrukcję, dlatego należy je dobierać pod jej ciężar i tak można wybrać lekkogabarytowe, średniogabarytowe i wielkogabarytowe. Do podtrzymywania konstrukcji stropu wykorzystuje się szalunki stropowe, które rozmieszczane są równomiernie. Najczęściej wykorzystuje się szalunki do wykopów, które zabezpieczają wykopy podczas prac gruntowych. Także one mogą mieć różne typy, począwszy od lekkiego, przez średni aż do ciężkiego. O ile szalunki średnie można wykorzystać przy budowie domu jednorodzinnego, tak w przypadku dużych bloków czy wieżowców niezbędne jest zastosowanie szalunków typu ciężkiego, które mają wysoką wytrzymałość i odporność na uszkodzenia. Szalunki systemowe na budowy powinny być także dostosowane do rodzaju budownictwa. Jednak w przypadku stropów wielkopowierzchniowych użycie tych klasycznych mogłoby przedłużyć pracę, dlatego alternatywą są stoliki szalunkowe, które montuje się na wcześniej przygotowanych podporach, jednak ich wadą jest zdecydowanie wyższa cena.

Jak wybrać szalunki?

Warto wiedzieć, że pomocny przy wyborze szalunków może być kierownik budowy, choć to inwestor ma ostatnie zdanie. Trzeba pamiętać, że aktualnie stosuje się różne rozwiązania architektoniczne, dlatego też to pod nie należy dobierać rodzaj szalowania. Szalowanie musi zapewnić maksymalną stabilność, dlatego też szalunki systemowe powinny być dedykowane do elementu konstrukcyjnego. Względy techniczne często powodują problemy. Otóż jeżeli wybierzemy nowoczesną metodę deskowania do podpierania konstrukcji domu bryłowego, to sam montaż i demontaż może przysporzyć sporo problemów. Szalunki metalowe są cięższe, a więc podczas montażu konieczne jest korzystanie z żurawi czy też dźwigów, co powoduje wzrost kosztów. Duże znaczenie ma też samo wykończenie betonu.

Cena ma znaczenie

Jeżeli inwestor chce zaoszczędzić na kosztach budowy, to zamiast stawiać na jakość, stawia na cenę. Bardzo często domy budowane w systemie deweloperskim wykonywane są najtańszymi metodami, a więc korzysta się z zużytych desek przez co szalowanie może nie być tak dokładne, a ponadto czas wykonania będzie dłuższy. Dlatego absolutnie cena nie powinna być kryterium doboru, lecz najważniejsze jest zastosowanie właściwego rodzaju deskowania dobieranego do rodzaju konstrukcji.

Szalowanie jest procesem bardzo ważnym i o tym nie można zapominać, ani na tym oszczędzać. Jeżeli budujecie dom w systemie gospodarczym, to pamiętajcie, że możecie zakupić używane deski szalunkowe, co pozwoli Wam na sporą oszczędność.

Dodaj komentarz